PoradyGdy wyłączą prąd, nie panikuj. Tyle wytrzyma jedzenie w lodówce

Gdy wyłączą prąd, nie panikuj. Tyle wytrzyma jedzenie w lodówce

Wyjaśniamy, ile wytrzyma jedzenie w lodówce bez prądu. Fot. Genialne.pl
Wyjaśniamy, ile wytrzyma jedzenie w lodówce bez prądu. Fot. Genialne.pl
21.09.2023 08:42

Gdy przez dłuższy czas nie ma prądu, zaczynamy obawiać się o stan żywności znajdującej się w lodówce. Z godziny na godzinę robi się w niej cieplej, co grozi zepsuciem wielu rzeczy i rozmrożeniem tego, co znajduje się w zamrażarce. Wyjaśniamy, ile wytrzyma jedzenie w lodówce bez prądu.

Lodówka, by utrzymywać odpowiednie warunki do przechowywania żywności, wymaga stałego podłączenia do prądu. Kiedy dochodzi do awarii, większość z nas zaczyna obawiać się o stan jedzenia. Wyjaśniamy, po jakim czasie należy zacząć przeciwdziałać jego zepsuciu i jakie kroki możesz podjąć.

Ile wytrzyma jedzenie w lodówce bez prądu?

Dobra wiadomość jest taka, że krótka awaria prądu nie powinna w żaden sposób zaszkodzić jedzeniu, które przechowujesz w lodówce. Temperatura, szczególnie jeśli nie będziesz otwierał drzwi urządzenia, będzie rosnąć bardzo powoli. Jedzenie w zamrażarce, gdzie normalnie temperatura wynosi -18°C, nie zdąży się nawet rozmrozić. W związku z tym kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu nie powinna cię martwić. Problemy zaczną się, jeśli awaria okaże się poważna i prądu nie będzie przez ok. dobę. Po takim czasie wewnątrz urządzenia będzie już znacznie cieplej niż na początku, a zamrażalnik może zacząć szybko się rozmrażać. W takiej sytuacji, aby żywność się nie zepsuła, musisz podjąć odpowiednie kroki.

Ile wytrzyma jedzenie w lodówce bez prądu? Fot. Genialne.pl
Ile wytrzyma jedzenie w lodówce bez prądu? Fot. Genialne.pl

Co zrobić z jedzeniem z lodówki, kiedy nie ma prądu?

Jak wspomnieliśmy, gdy przez dłuższy czas nie ma prądu, lepiej nie otwierać lodówki bez potrzeby, by się nie nagrzewała. Rób to tylko wtedy, gdy naprawdę chcesz coś z niej wyjąć. Pamiętaj też, że najprostszym sposobem na uchronienie żywności przed zepsuciem jest po prostu zjedzenie jej. Zacznij od rzeczy, które najszybciej się psują, czyli nabiału i surowego mięsa. Jeśli nie jesteś w stanie wszystkiego zjeść, przetwórz produkty i zrób weki. Dzięki temu będziesz mógł przechowywać jedzenie poza lodówką bez obaw, że się zepsuje. Dotyczy to również rozmrażających się rzeczy z zamrażarki. Pamiętaj, że nie będziesz mógł zamrozić ich ponownie (grozi to rozwojem groźnych bakterii, a w konsekwencji zatruciem).

Ile wytrzyma jedzenie w zamrażarce bez prądu? Fot. Genialne.pl
Ile wytrzyma jedzenie w zamrażarce bez prądu? Fot. Genialne.pl

Jak zabezpieczyć jedzenie z lodówki, kiedy nie ma prądu?

Jeśli nie chcesz od razu zjadać całego jedzenia z lodówki lub robić weków, masz jeszcze inną opcję do wyboru. Musisz przenieść lub przewieźć jedzenie w miejsce, w którym panują odpowiednie warunki termiczne. Zimą sprawa jest prosta. Całą żywność możesz po prostu wystawić na balkon. Jeśli jest kilkustopniowy mróz, nawet zawartość zamrażarki przetrwa tam bez problemu. W pozostałej części roku oraz w czasie ciepłej zimy jedynym wyjściem jest poproszenie kogoś z rodziny lub znajomych o przechowanie jedzenia w jego lodówce czy zamrażarce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także