PoradyDomowe trikiNie moczysz migdałów przed jedzeniem? Koniecznie zacznij to robić

Nie moczysz migdałów przed jedzeniem? Koniecznie zacznij to robić

Garść migdałów.
Garść migdałów.
Źródło zdjęć: © Freepik | wirestock
26.12.2023 15:15, aktualizacja: 26.12.2023 15:56

Ostatnio w internecie pojawiło się stwierdzenie, że moczenie orzechów przed spożyciem ułatwia ich trawienie. Ma to swoje przełożenie w nauce, lecz warto pamiętać o tym, że migdały moczone przez długi czas tracą cenne właściwości. Jak w takim razie postępować z tymi orzechami, by nie pozbawiać ich tego, co najlepsze?

Orzechy to wspaniałe źródło cennych kwasów tłuszczowych. Migdały to jedna z popularnych odmian, którą możemy kupić w praktycznie każdym sklepie. Mają w sobie kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także proteiny, potas, magnez i witaminę E, która jest odpowiedzialna za ochronę skóry przed starzeniem. Jak widzisz, to samo zdrowie, lecz trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio je przygotować przed spożyciem.

Migdały stają się podstawą wielu dań

Na zachodzie coraz częściej słyszy się o kuchni, w której ludzie rezygnują z dań poddanych obróbce termicznej. Ma to na celu uchronienie żywności przed utratą cennych właściwości. Migdały mają specyficzną cechę, jaką jest uwalnianie dobrych enzymów dopiero po namoczeniu. Orzechy trzeba odpowiednio przygotować, by były zdrowsze, a przede wszystkim łatwiejsze do trawienia przez układ pokarmowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orzechy migdałowe zawsze są pokryte brązową skórką, która ma za zadanie chronić nasiono wewnątrz. To właśnie w niej znajduje się inhibitor enzymów. Proces namaczania sprawia, że brązowa skórka zaczyna schodzić z powierzchni orzecha, przez co traci inhibitory, które uwalniają enzymy, a wraz z nimi cenne substancje odżywcze. Skórka ma w sobie również błonnik i witaminę E, której bezpowrotnie się pozbędziesz.

Czy w takim razie nie powinieneś namaczać migdały? Prawda jest taka, że nasączone orzechy są łatwiejsze w trawieniu, a na dodatek łatwiej je pogryźć, co dla dzieci i seniorów jest dość istotną kwestią. Jeśli chcesz wykorzystać migdały na jakąś bazę np. spód ciasta, lepiej je wcześniej namoczyć.

Jak moczyć migdał, by nie pozbawić ich cennych składników?

Porcję migdałów należy wrzucić do miski i zalać wodą. Będą gotowe po 8-10 godzinach, lecz podczas oczekiwania trzeba kilkukrotnie zmienić im wodę, gdyż właśnie w niej znajdują się rozpuszczone inhibitory. Gotowe, miękkie migdały można przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Prażenie migdałów na patelni
Prażenie migdałów na patelni© Freepik | narong27

Alternatywnym sposobem do namaczania jest prażenie migdałów na patelni. Ten sposób jest mniej polecany, gdyż temperatura może wytrącić cenne enzymy, ale wtedy skórka jest lepiej strawna. Kolejna zaleta to poprawa smaku, gdyż podprażone orzechy zyskują ciekawy posmak. Najlepiej stosować obie metody naprzemiennie w zależności od potrzeb. Na przyjęciu dla dzieci lepiej zrezygnować z twardych orzechów, którymi może zakrztusić się malec.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także