PoradyLajfhakiNie sadź tych warzyw przy ogórkach. Szybko stracisz całe zbiory!

Nie sadź tych warzyw przy ogórkach. Szybko stracisz całe zbiory!

czego nie sadzić przy ogórkach fot. getty images
czego nie sadzić przy ogórkach fot. getty images

29.04.2023 17:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Planowanie ogrodu jest bardzo ważne i gwarantuje pomyślną uprawę. Stosuje się wtedy zasady siania warzyw. Co to oznacza? Przede wszystkim określa, jakie rośliny lubią swoje sąsiedztwo, a które nie. Ma to duży wpływ na jakość plonów. Zaraz dowiesz się, czego nie sadzić przy ogórkach.

Towarzystwo roślin ma większe znaczenie, niż może Ci się wydawać. Jedne rośliny wpływają na siebie korzystnie, a inne nie. Często początkujący ogrodnicy dokonują losowego doboru siania roślin w swoim sąsiedztwie. To kardynalny błąd. Wyjaśniamy, co siać, a czego nie sadzić przy ogórkach.

Tajniki dobrego sąsiedztwa warzyw

Planując swój ogród, weź pod uwag potrzeby pielęgnacyjne roślin. Jest to istotne, aby nie konkurowały one ze sobą o odżywcze składniki, ani sobie nie szkodziły. Dobre sąsiedztwo warzyw ma wchodzić ze sobą we współpracę - np. chroniąc przed szkodnikami, ale też poprawiać jakość gleby czy zmniejszać ryzyko erozji. W innym wypadku, jeśli nie będziemy przestrzegać zasady siania warzyw, nasze plony pójdą na zmarnowanie. Ogórki nie są wyjątkiem od reguły i też potrzebują dobrego towarzystwa, aby prawidłowo się rozwijać. Oto lista roślin, które dobrze z nimi współgrają.

Jak nawozić ogórki gruntowe fot. getty images
Jak nawozić ogórki gruntowe fot. getty images

Złe towarzystwo ogórków a zagrożenia

Dobre uprawy zależą od kilku czynników. Ważne są: wybranie stanowiska, przygotowanie podłoża i nawożenie dostarczające składników odżywczych. Niestosowanie zasady siania warzyw może mieć opłakane skutki. Zobacz, czym może skutkować nieprzemyślane sadzenie i wysiew roślin w sąsiedztwie ogórków:

  • zahamowaniem wzrostu - niektóre rośliny mogą zabierać substancje odżywcze, będące niezbędnymi dla rozwoju ogórków. W wyniku tego nie będą one dojrzewać w swoim czasie, a plony mogą być słabsze i mniejsze,
  • rozprzestrzenianiem się chorób i szkodników - doświadczeni ogrodnicy nie zalecają łączenia roślin z tej samej grupy botanicznej. Dlatego, że jeśli jedna z tych roślin będzie zaatakowana przez szkodniki lub infekcje, szybko opanują one całe nasze uprawy.
Czym nawozić ogórki? Fot. Getty Images
Czym nawozić ogórki? Fot. Getty Images

Czego nie lubi ogórek - tego nie siej w jego sąsiedztwie!

Chociaż na kanapce dobrze smakują, w ogrodzie dla ogórków są złym sąsiedztwem. Mowa o pomidorach, które mają całkowicie inne wymagania pielęgnacyjne. Dlatego zapewnienie obu tym roślinom optymalnych warunków do rozwoju jest trudne, a nawet niemożliwe. Nie należy też sadzić przy ogórkach ziemniaków - przez duże ryzyko zarazy ziemniaczanej. Złym sąsiadem będą też: papryka, rzepa oraz dynia. Dzięki tej wiedzy będziesz świadomie uprawiał swój warzywnik. 

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także