Wysyp do gruntu przed sadzeniem ogórków, dadzą o wiele większe plony
Ogórki to rośliny, które bez nawozu będą słabo się rozwijać i dawać niewielkie plony. Aby tego uniknąć, musisz dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Można to zrobić naturalnymi sposobami, jeśli wiesz, jak nawozić ogórki gruntowe.
24.04.2023 09:14
Świeże ogórki z własnej uprawy to opcja kusząca wielu pasjonatów ogrodnictwa. Ich uprawa wymaga jednak sporego zaangażowania. Podstawą jest dostarczenie roślinom witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Podpowiadamy, jak nawozić ogórki gruntowe, by dawały jak największe plony.
Dlaczego tak ważne jest nawożenie ogórków?
Nawożenie ogórków gruntowych jest konieczne, jeśli chcemy mieć obfite zbiory. Rośliny te nie zapuszczają korzeni zbyt głęboko. Sięgają one maksymalnie 30 cm w głąb gruntu. W związku z tym ogórki szybko wyjaławiają glebę i nie mają skąd czerpać składników odżywczych. A te są im bardzo potrzebne z powodu szybkiego tempa wzrostu. Aby je utrzymać, musisz zadbać o to, by w ziemi znalazły się odpowiednie minerały. W przeciwnym wypadku roślina słabo się rozwinie i nie da zbyt dużych plonów.
Jak często nawozić ogórki gruntowe?
Nawożenie ogórków powinieneś zacząć już na etapie przygotowania ziemi pod uprawę. Dostarczenie składników odżywczych przed posadzeniem roślin zagwarantuje, że od początku będą prawidłowo się rozwijać. Możesz zastosować nawóz lub tzw. przedplon, który zabezpieczy glebę przed wysuszeniem. Na terenie przeznaczonym pod uprawę ogórków możesz wcześniej zasadzić rośliny strączkowe, cebulę, pory lub wczesne odmiany ziemniaków. Kiedy już posadzisz ogórki, musisz regularnie dostarczać im pokarmu. Zabiegi powinieneś przeprowadzać co 2-3 tygodnie.
Jak nawozić ogórki gruntowe?
Nawożenie ogórków ma kilka etapów. Pierwszym jest nawożenie przedsiewne, o którym już wspominaliśmy. Najlepiej przeprowadzić je jesienią. Kolejna faza to nawożenie pogłówne, które należy prowadzić podczas wzrostu ogórków gruntowych oraz kiedy wydają owoce (na każdym z tych etapów należy wykorzystać inne nawozy). Kiedy ogórki słabo rosną lub są osłabione, możesz również zastosować nawożenie dolistne, które szybko poprawi ich kondycję.
Czym nawozić ziemię pod ogórki?
Na każdym etapie hodowli ogórków potrzebne są inne składniki mineralne. Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz uzyskać obfite plony. Nawożenie przedsiewne należy przeprowadzić jesienią (ewentualnie wczesną wiosną). Możesz wykorzystać do niego nawozy naturalne, takie jak kompost i obornik. Pamiętaj, żeby porządnie wymieszać z nimi glebę. Druga opcja to tzw. jesienne przyoranie. W tym przypadku po zebraniu plonów powinieneś wysiać poplon z roślin takich jak: facelia, łubin żółty, seradela, wyka, gryka, bobik lub peluszka. Kiedy rośliny wyrosną, zetnij je i pozostaw na ziemi, by mogły się rozłożyć. Wiosną porządnie rozgrab resztki.
Czym nawozić ogórki gruntowe?
W czasie nawożenia pogłównego również możesz wykorzystać kompost i obornik. Pierwszy powinieneś rozłożyć jako ściółkę, a drugim podlewać grządki. Możesz również sięgnąć po nawozy mineralne, które zapewnią ogórkom niezbędne substancje odżywcze. Do momentu kwitnięcia do ziemi należy co 2-3 tygodnie dostarczać azotu (w tym przypadku naturalnym zamiennikiem nawozu mineralnego będzie gnojówka z pokrzyw). Później możesz zmniejszyć częstotliwość nawożenia i stosować preparat zawierający więcej fosforu.