PoradyLajfhakiNie stój bezczynnie, kiedy czekasz na karetkę. Oto co trzeba wtedy zrobić

Nie stój bezczynnie, kiedy czekasz na karetkę. Oto co trzeba wtedy zrobić

W życiu zdarzają się nie tylko przyjemne sytuacje, ale też te dramatyczne i kryzysowe. Kiedy tylko zdrowie szwankuje lub dochodzi do wypadku, należy koniecznie dzwonić po karetkę pogotowia. Mimo to nie wiele osób wie, jak prawidłowo zachować się przez te kilka minut. Sprawdź co robić, kiedy czekamy na karetkę.

co robić kiedy czekamy na karetkę, fot. Wikimediacommons
co robić kiedy czekamy na karetkę, fot. Wikimediacommons

06.08.2023 18:14

Niekiedy zły los, błaha czynność lub zaniedbywanie zdrowia może doprowadzić do tragedii. Czasem dotyczy to naszych bliskich, a innym razem zupełnie obcych ludzi, których mijamy na ulicy. Według prawa naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy osobie, która znajduje się w stanie zagrożenia życia. Jednak co robić podczas czekania na karetkę pogotowia?

Jak zachować się w nagłych przypadkach?

Specjaliści tłumaczą, jak należy prawidłowo zachowywać się w sytuacjach kryzysowych. Ich porady głównie dotyczą bezpieczeństwa dzieci, ale tak samo punkty te mogą być stosowane w stosunku do dorosłych. Ratownicy medyczni podkreślają, jak ważna jest nasza postawa, podczas czekania na karetkę. Czas dzielący nas od wezwania pomocy do jej przyjazdu jest zazwyczaj krótki, a może decydować o życiu lub śmierci człowieka. Przyjęło się, że medycy mają około 15 minut na przyjazd, co pod wpływem emocji może wydawać się za długo. Kluczem do opanowania sytuacji oraz zwiększenia szans na przeżycie poszkodowanego jest wsparcie go swoją obecnością, a także zachowanie spokoju.

Ambulance cars in a row on a parking. 3d illustration
Ambulance cars in a row on a parking. 3d illustration

15 rzeczy, które należy spełnić czekając na karetkę

Warto poznać zaledwie 15 rzeczy, które w czasie oczekiwania powinniśmy wykonać.

  • Po pierwsze należy w miarę możliwości pozostać do przyjazdu karetki przy pacjencie.
  • Po drugie oznaczyć miejsce, w którym czekamy na medyków np. światłem lub, kiedy wypadek miał miejsce w domu, to otworzyć wszystkie drzwi i bramy.
  • Należy przygotować także leki oraz dokumentację medyczną pacjenta wraz z informacją o posiadanych alergiach. Ważny jest też dokument tożsamości poszkodowanego.
  • Kiedy masz do czynienia z ofiarą wypadku, która jest świadoma, to rozmawiaj z nią, aby nie traciła przytomności.
  • Jeśli poszkodowany ma wbite ostre narzędzie, to nigdy go nie wyjmuj z rany, oraz nie przenoś chorego w inne miejsce. Nigdy nie wiadomo, czy nie ma poważnych złamań.
  • Zazwyczaj do przyjazdu karetki jest na linii dyspozytor, więc informuj go na bieżąco o stanie zdrowia chorego.
  • Przed przyjazdem zespołu medycznego należy utorować im szybkie przejście tak, aby nie znajdowały się wokół żadne przeszkody.
  • Kiedy jesteś sam z poszkodowanym, to nie odchodźmy od niego, tylko obserwujmy jego zachowanie i w razie potrzeby udziel mu pierwszej pomocy.