Nie wierz plotkom. Czarny kolor wcale nie znaczy, że szlak jest najtrudniejszy
Jak czytać oznaczenia szlaków górskich? Jeśli wybierasz się na wycieczkę w góry, warto nieco zagłębić się w zasady, jakie tam panują. Niektóre symbole i kolory mają konkretne znaczenie, które warto poznać przed pieszą wędrówką.
Weekend za miastem brzmi jak marzenie wielu z nas. Kiedy wybieramy się na górzyste tereny, warto wiedzieć, jak odczytywać poszczególne znaki na szlakach. Może się okazać, że wejdziemy na ścieżkę, która jest dla nas zdecydowanie za trudna i niemożliwa do pokonania. Zwiększa to ryzyko niebezpiecznych sytuacji, których raczej każdy chce uniknąć.
Nie wierz w plotki i zasięgnij fachowej wiedzy
Każdy górki szlak powinien być oznaczony odpowiednim kolorem, który wskazuje na trudność jego przebycia. Mowa tutaj o dystansie, drodze i ewentualnych przeszkodach. W Polsce klasyfikujemy pięć różnych oznaczeń: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Istnieje kilka mitów na ich temat, np. zielony szlak to ten dla początkujących, a czerwonym czy czarnym powinni chodzić jedynie zawodowcy. Prawda jest nieco inna, więc jeśli polegasz jedynie na pogłoskach ludzi, może się okazać, ze decydując się na jakiś szlak, popełniasz duży błąd.
Jak czytać oznaczenia szlaków?
Przed samym wyjazdem w miejsce odpoczynku, sprawdź, czy w okolicy są jakieś górskie szlaki. Być może będziesz miał ochotę wybrać się na pieszą wycieczkę. Patrz na barwy, jakimi została oznaczona droga i dopasuj ją do swoich umiejętności.
- Czerwony — mówi się, że ta barwa ma na celu odstraszyć nieodpowiedzialnych turystów, a sama droga jest niezwykle trudna do przebycia. Prawda jest taka, że czerwień wskazuje najpopularniejsze szklaki, które prowadzą przez najatrakcyjniejsze miejsca w rejonie.
- Niebieski — długi szlak, który ciągnie się przez spokojne okolice. Jeśli chcesz jedynie wykonać marsz, a nie zależy ci na pięknych widokach, śmiało możesz go wybrać.
- Zielony — najkrótszy szlak, lecz nie najłatwiejszy. Na jego drodze można spotkać wiele atrakcji zabytków itp.
- Żółty — najczęściej łączy ze sobą ważne punkty na mapie, np. drogę ze schroniska do ciekawego zabytku.
- Czarny — demonizowany szlak, który najczęściej łączy dwie drogi. Można go porównać do szlaku żółtego, który doprowadza nas do konkretnego celu.