PoradyLajfhakiNie wylewaj resztek mleka. Ogrodowe rośliny skorzystają z jego działania

Nie wylewaj resztek mleka. Ogrodowe rośliny skorzystają z jego działania

mleko w ogrodzie, fot. Getty Images
mleko w ogrodzie, fot. Getty Images
08.07.2023 12:54

Mleko dla jednych jest przysmakiem, a dla drugich kością niezgody. Warto je nie tylko pić, ale i stosować do pielęgnacji roślin. Podpowiadamy, jak mleko w ogrodzie zmieni twoje uprawy.

Bardzo często temat nabiału pojawia się w wielu eksperckich debatach, które skupiają się na korzyściach czy przeciwwskazaniach do picia mleka. Jednak mało kto wie, że ten produkt można wykorzystać w zupełnie inny sposób. Z powodzeniem zastąpisz nim wszystkie środki do pielęgnacji roślin, które kosztują krocie. Warto dodać, że musi być to mleko prosto od krowy lub pasteryzowane z butelki, a nie z kartonika.

Jak stosować mleko w ogrodzie?

  • Nawóz mleczny zawiera w sobie dużą ilość wapnia. Ten składnik jest niezbędny do wzrostu roślin. Dodatkowo zawarte w nim cukry sprawią, że plony będą lepsze i bujniejsze. Odżywkę warto stosować do roślin doniczkowych oraz warzyw. Dzięki temu ich liście zyskają intensywniejszy kolor. Zaleca się aplikować nawóz z mleka raz w miesiącu. Jak go zrobić? Wystarczy butelkę z resztką nabiału zalać wodą i preparat gotowy. Podlewanie nim fikusów, aloesów oraz sansewierii przyniesie zdumiewające efekty.
  • Ochrona przed atakami szkodników oraz chorobami grzybowymi i wirusowymi jest bardzo ważna. Jeśli liście roślin opadają lub pojawiły się na nich insekty, to działaj od razu. Przygotuj oprysk z mleka oraz wody w proporcji 1:3 i spryskuj nim roślinę raz na 10 dni.
  • Dezynfekcja mlekiem zastąpi chemiczne wybielacze. Wystarczy zanurzyć w nim narzędzia ogrodnicze m.in. sekatory lub nożyczki, a z pewnością nie będą rdzewieć.
Healthy food. Dairy products on the table
Healthy food. Dairy products on the table

Pozostałe zastosowania mleka w ogrodzie

  • Szkodniki (stonkę, mszyce, wciornastki oraz roztocza) przepłoszysz za pomocą mleka. W celu pozbycia się ich z roślin, należy przygotować mieszankę wody i mleka w proporcji 1:10. Spryskuj nią liście roślin z obu stron raz na tydzień.
  • Jakość gleby to istotna rzecz w uprawie ogrodu. Dodawaj mleko do kompostu lub ziemi, ponieważ wzbogaci je w tłuszcze oraz wapń.
  • Dzięki mleku pozbędziesz się chwastów. Dodaj do niego melasę i polej niechciane rośliny. Zwiększona ilość cukrów szybko wypali chwasty.
naturalny środek na chwasty na kostce brukowej, fot. Genialne.pl
naturalny środek na chwasty na kostce brukowej, fot. Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także