PoradyLajfhakiNie wylewaj resztek mleka. Ogrodowe rośliny skorzystają z jego działania

Nie wylewaj resztek mleka. Ogrodowe rośliny skorzystają z jego działania

Mleko dla jednych jest przysmakiem, a dla drugich kością niezgody. Warto je nie tylko pić, ale i stosować do pielęgnacji roślin. Podpowiadamy, jak mleko w ogrodzie zmieni twoje uprawy.

mleko w ogrodzie, fot. Getty Images
mleko w ogrodzie, fot. Getty Images

08.07.2023 12:54

Bardzo często temat nabiału pojawia się w wielu eksperckich debatach, które skupiają się na korzyściach czy przeciwwskazaniach do picia mleka. Jednak mało kto wie, że ten produkt można wykorzystać w zupełnie inny sposób. Z powodzeniem zastąpisz nim wszystkie środki do pielęgnacji roślin, które kosztują krocie. Warto dodać, że musi być to mleko prosto od krowy lub pasteryzowane z butelki, a nie z kartonika.

Jak stosować mleko w ogrodzie?

  • Nawóz mleczny zawiera w sobie dużą ilość wapnia. Ten składnik jest niezbędny do wzrostu roślin. Dodatkowo zawarte w nim cukry sprawią, że plony będą lepsze i bujniejsze. Odżywkę warto stosować do roślin doniczkowych oraz warzyw. Dzięki temu ich liście zyskają intensywniejszy kolor. Zaleca się aplikować nawóz z mleka raz w miesiącu. Jak go zrobić? Wystarczy butelkę z resztką nabiału zalać wodą i preparat gotowy. Podlewanie nim fikusów, aloesów oraz sansewierii przyniesie zdumiewające efekty.
  • Ochrona przed atakami szkodników oraz chorobami grzybowymi i wirusowymi jest bardzo ważna. Jeśli liście roślin opadają lub pojawiły się na nich insekty, to działaj od razu. Przygotuj oprysk z mleka oraz wody w proporcji 1:3 i spryskuj nim roślinę raz na 10 dni.
  • Dezynfekcja mlekiem zastąpi chemiczne wybielacze. Wystarczy zanurzyć w nim narzędzia ogrodnicze m.in. sekatory lub nożyczki, a z pewnością nie będą rdzewieć.
Healthy food. Dairy products on the table
Healthy food. Dairy products on the table

Pozostałe zastosowania mleka w ogrodzie

  • Szkodniki (stonkę, mszyce, wciornastki oraz roztocza) przepłoszysz za pomocą mleka. W celu pozbycia się ich z roślin, należy przygotować mieszankę wody i mleka w proporcji 1:10. Spryskuj nią liście roślin z obu stron raz na tydzień.
  • Jakość gleby to istotna rzecz w uprawie ogrodu. Dodawaj mleko do kompostu lub ziemi, ponieważ wzbogaci je w tłuszcze oraz wapń.
  • Dzięki mleku pozbędziesz się chwastów. Dodaj do niego melasę i polej niechciane rośliny. Zwiększona ilość cukrów szybko wypali chwasty.
naturalny środek na chwasty na kostce brukowej, fot. Genialne.pl
naturalny środek na chwasty na kostce brukowej, fot. Genialne.pl