PoradyLajfhakiNie wylewam wody z gotowania. To najlepszy nawóz do palmy doniczkowej

Nie wylewam wody z gotowania. To najlepszy nawóz do palmy doniczkowej

czym nawozić palmę, fot. Freepik/Getty Images
czym nawozić palmę, fot. Freepik/Getty Images

11.07.2023 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Palmy doniczkowe to rośliny, które wyglądają egzotycznie w domowych pomieszczeniach. Przywołują myśli o tropikalnych wakacjach. Jednak są bardzo wymagające, przez co niewiele osób decyduje się na ich uprawę. Sprawdź,  czym nawozić palmę, aby długo cieszyła nasze oczy.

Oprócz zapewnienia roślinie niezbędnych warunków do rozwoju, istotne jest jej regularne i odpowiednie nawożenie. Ponieważ sama woda czy dobre podłoże nie wystarczą palmie, aby wypuściła długie i egzotyczne liście. Podpowiadamy jak wykorzystać skuteczny oraz bezpłatny sposób na odżywienie palmy.

Uprawa palmy doniczkowej

Roślina ta naturalnie występuje w tropikach, dlatego potrzebuje stałego dostępu do światła. Jednak nie może być to stanowisko, gdzie liście są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (grozi to ich poparzeniem). Palmy uwielbiają wilgoć w doniczce oraz powietrzu. Z tego powodu należy dbać o stałą wilgotność podłoża i regularnie je podlewać. W uprawie pomoże także zraszanie liści palmy, szczególnie latem. Kiedy roślina jest nowym nabytkiem w naszym domu, nie należy stawiać jej od razu w miejscu docelowym, a stopniowo przesuwać ją z miejsca półzacienionego do widnego. Latem można wystawiać ją na zewnątrz.

Obraz

Nawóz z wody po ziemniakach do podlewania palmy

Po gotowaniu ziemniaków woda najczęściej ląduje w odpływie, jednak jest to błąd. W swoim składzie zawiera witaminy A, E, K, żelazo, fosfor, wapń oraz skrobię, które wzbogacą glebę w niezbędne minerały potrzebne do prawidłowego wzrostu palmy. Wystarczy poczekać, aż woda ostygnie i przelać ją do innego naczynia, które ułatwi podlewanie rośliny.

dlaczego palma areka usycha, fot. Freepik
dlaczego palma areka usycha, fot. Freepik

Dlaczego palma usycha?

Często zdarza się, że końcówki liści palmy usychają. Powodem może być zbyt wysoka temperatura lub suche powietrze w pomieszczeniu. Najczęściej palma usycha w okresie jesienno-zimowym ze względu na sezon grzewczy, który jej nie służy. Wystarczy wtedy odciąć suche końce liści, a następnie regularnie zraszać roślinę wodą. Jeśli nadal ta metoda jest niewystarczająca, to możesz zakupić nawilżacz powietrza, który powinien znajdować się w pobliżu plamy. Warto też przestawić donicę z dala od kaloryfera, ponieważ wydzielane przez niego ciepło może zaszkodzić roślinie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także