PoradyLajfhakiNie wyrzuciłam zniczy z zeszłego roku. Dzięki prostej sztuczce są jak ze sklepu

Nie wyrzuciłam zniczy z zeszłego roku. Dzięki prostej sztuczce są jak ze sklepu

jak wyczyścić znicze, fot. Getty Images
jak wyczyścić znicze, fot. Getty Images
28.10.2023 10:15, aktualizacja: 28.10.2023 10:42

Dekorowanie grobu na Wszystkich Świętych nie jest tanie. Aby trochę zaoszczędzić, możesz zrobić przegląd zniczy, które zachowałeś z zeszłego roku. Wystarczy je umyć i w ten sposób przygotować do ponownego wykorzystania. Podpowiadamy, jak wyczyścić znicze, by wyglądały jak nowe.

Na co dzień dość skromnie dekorujemy groby naszych bliskich, ale 1 listopada zastawiamy je kwiatami i zniczami tak, że ozdoby ledwo się mieszczą. Oczywiście wszystko musi prezentować się tego dnia bez zarzutu, więc przeważają nowe dekoracje. Zdecydowana większość z nich najczęściej po kilku dniach ląduje w koszu. Warto zastanowić się, czy nie byłoby lepiej zebrać ozdoby i zachować do ponownego wykorzystania za rok. Oto jak w prosty sposób możesz wyczyścić znicze i dać im nowe życie.

Dlaczego warto wyczyścić stare znicze?

Wiadomo, że nikt nie żałuje pieniędzy na to, by oddać cześć zmarłym, ale nie powinieneś dać się zwariować. W końcu zakup ozdób na cmentarz (szczególnie tych bardziej okazałych) wiąże się niekiedy z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Czy wobec tego jest sens kupowania nowych zniczy, gdy na grobie stoją jeszcze stare i to w bardzo dobrym stanie? Po myciu będą przecież wyglądały jak nowe. Wystarczy, że dokupisz do nich wkłady. W grę wchodzi jeszcze inne rozwiązanie. Jeśli nabędziesz w tym roku nowe znicze, możesz zachować te bardziej ozdobne i okazałe do wykorzystania za rok. Oszczędność przesunie się nieco w czasie, ale nadal będzie spora. Bez względu na to, który scenariusz wybierzesz, ponowne użycie lampek, którymi już dysponujesz to również wyraz troski o środowisko. Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale po Wszystkich Świętych z każdego grobu wyrzucanych jest od 3 do 9 kg śmieci. Postaraj się wyobrazić sobie, jaka ilość uzbiera się na całej nekropolii. Sporo tego, prawda? A przecież to tylko jeden z tysięcy cmentarzy w kraju... Używając ponownie tych samych zniczy, będziesz miał swój mały wkład w ochronę środowiska.

Podpowiadamy, jak wyczyścić znicze na Wszystkich Świętych. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak wyczyścić znicze na Wszystkich Świętych. Fot. Freepik

Jak wyczyścić znicze?

Wyczyszczenie zniczy jest bardzo proste. Jeśli w środku nie wylał się wosk, po prostu umyj je wodą z płynem do mycia naczyń. Jeżeli wnętrze zabrudziło się od parafiny, również nie musisz sięgać po żadne wymyślne środki.

  • Jeśli wosk nie zdążył zaschnąć, nie próbuj go zetrzeć! W ten sposób tylko rozmażesz go po całej lampce. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przykrycie plamy wilgotną ściereczką, gąbką lub papierowym ręcznikiem. Parafina wsiąknie w materiał i z łatwością ją usuniesz.
  • Na zaschnięte ślady wosku również jest sposób. Nie próbuj ich zeskrobywać, ponieważ możesz zarysować wnętrze znicza (wtedy nie będzie już nadawał się do użytku). Zalej ozdobę ciepłą wodą i czekaj, aż parafina sama się rozpuści. Kiedy tak się stanie, wylej ją wraz z wodą.
  • W obu przypadkach ostatnim etapem jest umycie znicza w wodzie z płynem do naczyń. Jeśli nawet na powierzchni zostaną jakieś niewielkie ślady wosku, bez trudu ściągniesz je gąbką.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także