PoradyLajfhakiNie wyrzuciłam zniczy z zeszłego roku. Dzięki prostej sztuczce są jak ze sklepu

Nie wyrzuciłam zniczy z zeszłego roku. Dzięki prostej sztuczce są jak ze sklepu

jak wyczyścić znicze, fot. Getty Images
jak wyczyścić znicze, fot. Getty Images

28.10.2023 10:15, aktual.: 28.10.2023 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dekorowanie grobu na Wszystkich Świętych nie jest tanie. Aby trochę zaoszczędzić, możesz zrobić przegląd zniczy, które zachowałeś z zeszłego roku. Wystarczy je umyć i w ten sposób przygotować do ponownego wykorzystania. Podpowiadamy, jak wyczyścić znicze, by wyglądały jak nowe.

Na co dzień dość skromnie dekorujemy groby naszych bliskich, ale 1 listopada zastawiamy je kwiatami i zniczami tak, że ozdoby ledwo się mieszczą. Oczywiście wszystko musi prezentować się tego dnia bez zarzutu, więc przeważają nowe dekoracje. Zdecydowana większość z nich najczęściej po kilku dniach ląduje w koszu. Warto zastanowić się, czy nie byłoby lepiej zebrać ozdoby i zachować do ponownego wykorzystania za rok. Oto jak w prosty sposób możesz wyczyścić znicze i dać im nowe życie.

Dlaczego warto wyczyścić stare znicze?

Wiadomo, że nikt nie żałuje pieniędzy na to, by oddać cześć zmarłym, ale nie powinieneś dać się zwariować. W końcu zakup ozdób na cmentarz (szczególnie tych bardziej okazałych) wiąże się niekiedy z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Czy wobec tego jest sens kupowania nowych zniczy, gdy na grobie stoją jeszcze stare i to w bardzo dobrym stanie? Po myciu będą przecież wyglądały jak nowe. Wystarczy, że dokupisz do nich wkłady. W grę wchodzi jeszcze inne rozwiązanie. Jeśli nabędziesz w tym roku nowe znicze, możesz zachować te bardziej ozdobne i okazałe do wykorzystania za rok. Oszczędność przesunie się nieco w czasie, ale nadal będzie spora. Bez względu na to, który scenariusz wybierzesz, ponowne użycie lampek, którymi już dysponujesz to również wyraz troski o środowisko. Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale po Wszystkich Świętych z każdego grobu wyrzucanych jest od 3 do 9 kg śmieci. Postaraj się wyobrazić sobie, jaka ilość uzbiera się na całej nekropolii. Sporo tego, prawda? A przecież to tylko jeden z tysięcy cmentarzy w kraju... Używając ponownie tych samych zniczy, będziesz miał swój mały wkład w ochronę środowiska.

Podpowiadamy, jak wyczyścić znicze na Wszystkich Świętych. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak wyczyścić znicze na Wszystkich Świętych. Fot. Freepik

Jak wyczyścić znicze?

Wyczyszczenie zniczy jest bardzo proste. Jeśli w środku nie wylał się wosk, po prostu umyj je wodą z płynem do mycia naczyń. Jeżeli wnętrze zabrudziło się od parafiny, również nie musisz sięgać po żadne wymyślne środki.

  • Jeśli wosk nie zdążył zaschnąć, nie próbuj go zetrzeć! W ten sposób tylko rozmażesz go po całej lampce. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przykrycie plamy wilgotną ściereczką, gąbką lub papierowym ręcznikiem. Parafina wsiąknie w materiał i z łatwością ją usuniesz.
  • Na zaschnięte ślady wosku również jest sposób. Nie próbuj ich zeskrobywać, ponieważ możesz zarysować wnętrze znicza (wtedy nie będzie już nadawał się do użytku). Zalej ozdobę ciepłą wodą i czekaj, aż parafina sama się rozpuści. Kiedy tak się stanie, wylej ją wraz z wodą.
  • W obu przypadkach ostatnim etapem jest umycie znicza w wodzie z płynem do naczyń. Jeśli nawet na powierzchni zostaną jakieś niewielkie ślady wosku, bez trudu ściągniesz je gąbką.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także