PoradyLajfhakiPrzed zakupem zawsze potrząsam wkładem do zniczy. Wiem, który będzie się dłużej palił

Przed zakupem zawsze potrząsam wkładem do zniczy. Wiem, który będzie się dłużej palił

wkład do zniczy, fot. Getty Images
wkład do zniczy, fot. Getty Images
26.10.2023 13:24

Kupując wkład do zniczy, chcemy, by palił się jak najdłużej. A wkład wkładowi nierówny! To, ile czasu minie, nim świeca umieszczona w zniczu się spali, zależy od jej składu. Ale spokojnie, nie musisz czytać drobnego druczku na etykietach, by wybrać najlepszą opcję. Dłużej palący się wkład rozpoznasz już na pierwszy rzut oka.

Producenci czasem zamieszczają informacje o tym, jak długo będzie palił się dany wkład, a czasem nie. Większość kupujących kieruje się więc ich wielkością oraz tym, jak bardzo plastikowe opakowanie jest wypełnione woskiem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie wkłady, nawet jeśli mają dokładnie tę samą wysokość, palą się tak samo długo. O czasie spalania decyduje jeden czynnik.

Od czego zależy, jak długo palą się znicze?

O tym, jak długo w zniczu będzie palił się ogień, decyduje przede wszystkim wielkość wkładu. Nie ma co liczyć, że najmniejsza świeczka oświetli grób przez tydzień lub dłużej, jak zwykle bywa w przypadku tej największej. To jednak nie wszystko. Ważne jest też to, czym wypełniony jest wkład do zniczy. Dwie świece o tych samych wymiarach, ale różnym składzie wosku mogą różnić się czasem spalania nawet o 25%. Wszystko zależy od tego, czy wlano do nich czystą parafinę, czy dodano oleje.

Możesz łatwo ocenić, jak długo będzie palił się wkład do znicza. Fot. Freepik
Możesz łatwo ocenić, jak długo będzie palił się wkład do znicza. Fot. Freepik

Jaki wkład do zniczy pali się dłużej?

Prosty trik pozwoli ocenić wkład do zniczy. Fot. Pixabay
Prosty trik pozwoli ocenić wkład do zniczy. Fot. Pixabay

Jak rozpoznać dobry wkład do zniczy?

Nie każdy producent umieszcza na etykiecie znicza informację o tym, czy znicz jest parafinowy, czy olejowy. Czasem trudno też znaleźć skład produktu (zwykle jest zapisany bardzo małym druczkiem). Nie musisz jednak wytężać wzroku, by sprawdzić, który wkład do zniczy będzie się dłużej palił. Wystarczy jedno spojrzenie, by to ocenić. Parafina ma inną konsystencję niż jej mieszanka z olejami. Pewnie zauważyłeś, że na półkach punktów ze zniczami dostępne są dwa typy wkładów o różnym wyglądzie. Jedne mają formę świec luźno umieszczonych w opakowaniach (można je z łatwością wysunąć). W drugich wypełnienie całkowicie przylega do plastikowych ścianek. Jeśli zależy ci na tym, by znicz dłużej się palił, wybierz wkład drugiego typu. Będziesz miał pewność, że wosk zawiera oleje spowalniające spalanie. Wystarczy potrząsnąć wkładem, a szybko zobaczysz, który produkt wylatuje z opakowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także