Nie zostawiaj jeża na pastwę losu. Zrób mu domek w ogrodzie
Jeże szykują się właśnie do snu zimowego. Aby spokojnie przetrwały chłodne miesiące, potrzebują bezpiecznych i ciepłych kryjówek. Jeśli chcesz pomóc któremuś z tych przyjaznych i pożytecznych stworzeń, możesz stworzyć w ogrodzie domek dla jeża. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Jeża, jeśli zawita do twojego ogrodu, powinieneś traktować jak swojego sprzymierzeńca. W jego menu znajduje się bowiem wiele szkodników, w tym ślimaki oraz gąsienice. Codziennie jeż zjada od 70 do 150 g pokarmu, a jesienią nawet więcej, ponieważ magazynuje żywność na okres zimowy. Jeśli chcesz pomóc swojemu małemu przyjacielowi, zanim zapadnie w pięciomiesięczny sen, zbuduj w ogrodzie domek, w którym będzie mógł się schować przed chłodem. Masz na to coraz mniej czasu, ponieważ zwykle te niewielkie ssaki zaczynają zimową hibernację właśnie w listopadzie.
Jak zrobić domek dla jeża?
W sprzedaży są gotowe domki, ale zimową kryjówkę dla jeża z powodzeniem wykonasz samodzielnie. Większość potrzebnych materiałów znajdziesz w ogrodzie. Najlepszą ochroną przed chłodem będzie bowiem... sterta suchych liści. Wystarczy zagrabić je w jedno miejsce. Aby zapewnić zwierzakowi dobrą izolację przed zimnem, na dnie kopca warto umieścić miękką ściółkę. Dobrze sprawdzi się np. słoma lub mech. Aby liście nie były rozwiewane przez wiatr, możesz zabezpieczyć je, układając na wierzchu kopca gałązki. Dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie całej konstrukcji nieprzemakalnym materiałem, np. folią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone
Jak wybrać gotowy domek dla jeża?
Jeżowi nie robi to różnicy, ale ty możesz oczekiwać, że domek będzie stanowił jednocześnie element dekoracji ogrodu. W takim wypadku możesz kupić gotową konstrukcję. Pamiętaj jednak, że kwestie estetyczne nie mogą być ważniejsze niż względy praktyczne. Domek nie może przepuszczać wody, dlatego lepiej odpuść sobie konstrukcje z wikliny oraz płyty pilśniowej. Stawiaj na naturalne, nielakierowane i nieimpregnowane drewno. Tylko taki materiał zapewni jeżowi odpowiednią ochronę przed chłodem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Gdzie ustawić domek dla jeża?
Bez względu na to, na jaki domek dla jeża się zdecydujesz, powinieneś ustawić go w odpowiednim miejscu. Nie może tu być mowy o przypadku. Niewłaściwy dobór lokalizacji może sprawić, że zwierzak w ogóle nie zawita do przygotowanej przez ciebie kryjówki. Wybierz miejsce "dzikie", otoczone drzewami i krzakami, oddalone od frontu domu oraz nieuczęszczane przez domowe zwierzęta. Zadbaj o to, by domek nie stał w dołku ani na podmokłym terenie, gdzie po deszczu zbiera się woda. Najlepiej ustaw go na niewielkim podwyższeniu.