Zastanów się 2 razy, nim wybierzesz kubek do porannej kawy. Może zmienić ją w truciznę
Każdy z nas ma ulubiony kubek, w którym codziennie pije kawę lub herbatę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wybór tego naczynia ma ogromne znaczenie. Na rynek trafiają bowiem niebezpieczne kubki, które zawierają trujące substancje. Podpowiadamy, jak je rozpoznać.
10.08.2023 09:58
Czy kolor kubka, z którego pijemy poranną kawę lub herbatę, ma znaczenie? Okazuje się, że z psychologicznego punktu widzenia, napoje z naczyń niebieskich i przezroczystych wydają się nam słodsze niż te z białych. To jednak nie wszystko. Niektóre kolory mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Wyjaśniamy, jakie kubki są niebezpieczne i jak ich unikać.
Czy kubki mogą być niebezpieczne?
To nie żart. Niektóre kubki mogą być naprawdę niebezpieczne. Wszystko przez kadm i ołów, które wykorzystuje się do ich produkcji. Jeśli trafiłeś na taki kubek, możesz nieświadomie wprowadzać do swojego organizmutruciznę. Ołów, który może powodować m.in. zaburzenia widzenia oraz osłabiać nerki i wątrobę, bywa wykorzystywany do obniżenia temperatury wypalania wyrobów ceramicznych. Dzięki temu wytwarzanie kubków jest tańsze. Kadm, który również odkłada się w organizmie człowieka, powodując m.in. białkomocz, anemię, uszkodzenia nerek oraz choroby kości, razem z ołowiem stanowi składnik szkliwa. Dzięki niemu producenci uzyskują ładne, przyciągające nasz wzrok kolory.
Zobacz także
Jakie kubki są najbardziej niebezpieczne?
Oczywiście istnieją regulacje prawne wskazujące maksymalne ilości niebezpiecznych substancji, które mogą znajdować się m.in. na ceramicznych naczyniach. W Europie przepisy w tym zakresie opracowały organy Unii Europejskiej, a w USA Agencja ds. Żywności i Leków. Zgodnie z unijnym prawem, które obowiązuje w Polsce, producenci mają odchodzić od stosowania szkliw ołowiowych, a także stosować zamienniki dla pigmentów bazujących na kadmie i ołowiu. Zawartość niebezpiecznych pierwiastków w kubkach ceramicznych nie może przekraczać 0,8 g/dm2 dla ołowiu oraz 0,7 g/dm2 dla kadmu. Niestety, na polski rynek trafiają kubki sprowadzane m.in. a Chin i innych niepewnych źródeł, które nie są badane. Oznacza to, że zawartość trujących pierwiastków może przekraczać w nich dopuszczalne normy. Za najbardziej niebezpieczne uważa się kubki w kolorach czerwonym i pomarańczowym.
Jakie kubki wybierać, by uniknąć niebezpieczeństwa?
Nie wszystkie kubki są niebezpieczne. Nie musisz więc od razu się ich pozbywać. Zagrożeniem, jak już wspomnieliśmy, są kubki importowane z krajów takich jak np. Chiny. Aby mieć pewność, że pijąc kawę czy herbatę, nie narażasz swojego zdrowia na szwank, stosuj się do kilku zasad.
- Kupuj kubki w sklepach i marketach, a nie na targowiskach. Na sklepowe półki trafiają produkty przebadane i z atestami. Na rynku możesz trafić na towar z niepewnego źródła.
- Zwracaj uwagę na cenę. Jeśli jest wyjątkowo niska (np. 6 kubków za niecałe 10 zł), istnieje duże ryzyko, że kubki zawierają niebezpieczne substancje.
- Zrezygnuj z naczyń bardzo starych. W czasach, gdy je produkowano, nie było żadnych regulacji dotyczących zawartości niebezpiecznych substancji.
- Unikaj kubków pomalowanych w miejscu styku powierzchni z ustami oraz takich, które mają dekoracje w środku.