PoradyLajfhakiNiesłychane odkrycie w kościele na Dolnym Śląsku. Ukryto je podczas I wojny światowej

Niesłychane odkrycie w kościele na Dolnym Śląsku. Ukryto je podczas I wojny światowej

Dolny Śląsk odkrywa kapsułę czasu, fot. Facebook - Archiwum Państwowe we Wrocławiu/dr Bartosz Grygorcewicz
Dolny Śląsk odkrywa kapsułę czasu, fot. Facebook - Archiwum Państwowe we Wrocławiu/dr Bartosz Grygorcewicz
27.10.2023 10:21

Dolny Śląsk doczekał się ciekawego znaleziska na swoich ziemiach. Podczas remontu kościoła w Doboszowicach odkryto kapsułę czasu. W jej wnętrzu znaleziono pamiątki z poprzedniej renowacji, które schowano w trakcie trwania I wojny światowej. Co stanie się z przedmiotami?

Kapsuła czasu to wspaniały artefakt, który może nas nieco przybliżyć do życia naszych przodków. Chowa się w niej dowolne rzeczy, które są w stanie przetrwać setki lat w nienaruszonym stanie. Podczas remontu wierzy kościoła nieopodal Kamieńca Ząbkowickiego, odkryto ciekawy przedmiot. Miedziana tuba skrywała w sobie historyczną zawartość.

Dolny Śląsk miejscem ciekawego znaleziska

Co stanie się z tymi rzeczami?

Każda z tych rzeczy jest na swój sposób wyjątkowa i z pewnością musi znaleźć się w odpowiednim miejscu. Te kilka miedziaków czy kartki to element naszej historii, o której nie wolno nam zapominać. Wartościowe papiery zostaną przetransportowane do Oddziału Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, a monety wylądują w muzeum. Taki jest plan, lecz ostateczną decyzję podejmie konserwator zabytków. Co ciekawe, nie jest to pierwsze takie znalezisko. Już wcześniej odkryto podobną puszkę na terenie tego województwa. Być może kościoły na Śląsku skrywają w sobie inne tajemnice, które tylko czekają na odkrycie. Jeśli tak faktycznie jest, to może być to znak, że polskie muzea wkrótce się zapełnią. Zabytków nigdy dość, ponadto rzeczy, które były kiedyś w użytku bardzo ciekawią ludzi. Oglądanie kartek na żywność czy starych zapisków to krok w stronę mrocznej historii kraju, o której mało kto pamięta.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także