Nigdy nie pomijaj po powrocie z lasu. Ryzyko zarażenia przez kleszcza radykalnie spadnie
W ostatnich dniach pogoda w wielu rejonach Polski naprawdę nas rozpieszcza. Wysokie temperatury sprzyjają spacerom po lesie. Niestety wiele osób zapomina, że to również okres wzmożonej aktywności kleszczy. Podpowiadamy, co należy zrobić po wycieczce do lasu, by zminimalizować ryzyko zachorowania.
01.04.2024 12:28
Kleszcze to roztocza pasożytnicze. Ich ukąszenie może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Niestety wiele osób nadal bagatelizuje zagrożenie ze strony tych pajęczaków. Należy pamiętać, że kleszcze mogą przenosić różne groźne dla człowieka oraz zwierząt choroby. Podpowiadamy, czego na pewno nie możesz pominąć po spacerze w lesie. Dowiesz się również jak usunąć kleszcza!
Jak chronić się przed kleszczami?
Obecnie kleszcze można spotkań właściwie przez cały rok, ale tak naprawdę przełom marca oraz kwietnia to czas, gdy zaczyna się prawdziwa inwazja tych pasożytów. Jak więc należy się chronić przed kleszczami? Przede wszystkim trzeba unikać przebywania na terenach z wysoką trawą oraz w zaroślach. Na spacery po lesie należy koniecznie zakładać odzież z długimi nogawkami oraz rękawami. Lepiej przed wejściem do lasu nie zapominać również o spryskaniu się specjalnym sprayem odstraszającym kleszcze.
Dodatkowo w środowisku gdzie jest naprawdę wzmożone prawdopodobieństwo występowania kleszczy, można także wykorzystać zapach cynamonu. Jest to przyprawa, która odstrasza kleszcze. Pamiętaj, że wracając z lasu, trzeba wziąć prysznic i koniecznie należy dokładnie obejrzeć całe swoje ciało. Sprawdzić zwłaszcza łokcie, głowę i kolana, czy nie znajduje się na nich charakterystyczna, czarna kropka. Czasami może być widać na skórze mocno zaczerwienione miejsce. Nie bagatelizuj tego. Najważniejsza jest szybka rekcja i usunięcie kleszcza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak usunąć kleszcza?
Liczy się czas. Im szybciej usuniesz kleszcza ze swojego ciała, tym automatycznie zmniejszasz zagrożenie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Badania naukowe wykazały, że pozbycie się pasożyta w ciągu pierwszej doby zmniejsza ryzyko zachorowania niemal do zera.
Po dokładnym obejrzeniu ciała i wykryciu kleszcza, czas go usunąć. Jak? Ostrożnie wyjmij go pęsetom. Możesz również do tego użyć specjalnego uchwytu, który kupisz w aptece. Pamiętaj, aby usunąć kleszcza w całości. Częstym błędem jest pozostawienie w ciele kawałka owada. Następnie przez kilka dni bacznie obserwuj to miejsce na skórze. Jeśli będzie mocno zaczerwienione, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Jakie choroby roznoszą kleszcze?
Kleszcze atakują zarówno ludzi jak i zwierzęta. Ich ukąszenie może być bardzo niebezpieczne. Do najpoważniejszych chorób, jakie może wywołać ukąszenia tego pasożyta, na pewno należy kleszczowe zapalenie mózgu. Należy podkreślić, że według ekspertów aż 10 do 15 procent kleszczy może być nosicielami wirusów odpowiedzialnych właśnie za tę chorobę.
Inną niebezpieczną chorobą, którą mogą przenosić kleszcze, jest borelioza. Charakteryzuje się ona przede wszystkim zmianami skórnymi. W późniejszym etapie często objawia się także zapaleniem mięśni. W skrajnych przypadkach borelioza powoduje również porażenie nerwów. Należy koniecznie pamiętać, że ryzyko zakażenia się jakąś chorobą przenoszoną przez kleszcze znacząco wzrasta kiedy ten pasożyt dłużej przebywa w naszym organizmie. Dlatego też tak ważne jest codzienne oraz dokładne sprawdzanie swojego ciała. Dzięki temu mamy szansę szybciej usunąć kleszcza.
Źródło: PAP.