Balkon i ogródOgródSadzisz raz, zostaje na lata. Niesztampowa roślina kwitnie obłędnie

Sadzisz raz, zostaje na lata. Niesztampowa roślina kwitnie obłędnie

Rozwar wielokwiatowy
Rozwar wielokwiatowy
Źródło zdjęć: © Pixabay | MrGajowy3
31.03.2024 18:44

Rozwar wielokwiatowy to roślina, którą opłaca się wysiać. Zrobisz to raz, a będzie kwitła przez kolejne lata. Zima jej nie straszna, nie potrzebuje zbyt wiele wody i nawozi się ją naturalnym nawozem. Rozwar to roślina, której potrzebujesz w ogrodzie!

Marzenia o kwiecistym ogrodzie mogą stać się rzeczywistością. Jeśli pragniesz mieć kolorową łąkę za domem, ale nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnowanie roślin, postaw na rozwar wielokwiatowy. Wysiejesz go raz, a zostanie z tobą na kolejne kilka sezonów. Uprawa rozwaru jest banalnie prosta, a przy drobnej pielęgnacji roślina odwdzięczy się masą kwiatów.

Czym charakteryzuje się rozwar wielokwiatowy?

Owa bylina przybyła do Europy z terenów Azji, gdzie porasta dzikie tereny. Ciężko jej nie zauważyć, bo kwiaty rozwaru przypominają duże dzwonki. Z reguły rozwar kojarzony jest z niebieskimi płatkami kwiatów, lecz występuje też w innych odmianach kolorystycznych, począwszy od białych aż po różowe kwiaty. Charakterystyczną cechą rośliny są białe, nabrzmiałe pączki, które zapowiadają rozkwit. Wiele osób porównuje je do niewielkich baloników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W ostatnich latach roślina zyskała na popularności, a wszystko przez jej wytrzymałość i wielosezonowe kwitnienie. Rozwar wielokwiatowy przetrwa zimę i mrozy bez żadnej pomocy ze strony człowieka. Jest to tzw. roślina kuloodporna, czyli taka, która przetrwa absolutnie wszystko. Właśnie dlatego inwestycja w nasiona zwyczajnie się opłaca.

Kiedy najlepiej sadzić rozwar?

Jak podaje serwis "Deccoria.pl", rozwar można sadzić na dwa sposoby. Pierwszy to przygotowanie rośliny na rozsadę, a drugi to aplikacja nasion prosto do gruntu. W przypadku pierwszej metody warto zaopatrzyć się w specjalne wytłoczki i wysiać nasiona już w marcu.

Kiedy pojawią się pierwsze listki, przesadza się je do większych donic i pielęgnuje aż do września. Cały proces można skrócić, kupując gotowe sadzonki. Wtedy wsadza się je do gruntu już w połowie maja, a latem można czekać pierwszych kwiatów.

Sianie do gruntu jest równie skuteczne, lecz na roślinki trzeba nieco poczekać. Kiedy najlepiej wysiewać rozwar wielokwiatowy? Okres siewu zaczyna się w maju. Przez pierwsze miesiące roślina jest słaba i wykształca się dopiero na jesień. Kwiatów można się doczekać dopiero w przyszłym sezonie. Jak podaje "Deccoria.pl", rozwar wielokwiatowy nie lubi przesadzania, więc trzeba się zdecydować na jedno konkretne miejsce dla kwiatów.

Jak pielęgnować rozwar wielokwiatowy?

Jak wcześniej wspominaliśmy, roślina nie jest wymagająca, lecz trzeba jej zapewnić minimalną pielęgnację, by mogła się dobrze rozwijać. Ziemia pod rozwar wielokwiatowy musi być żyzna i przepuszczalna o obojętnym odczynie pH. Roślina nie lubi mokradeł, dlatego najlepiej sadzić ją na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach.

Rozwar wielokwiatowy magazynuje wodę, dlatego nie wymaga częstego podlewania. Raz na kilka dni w zupełności wystarczy. Wodę można zmieszać z kompostem lub obornikiem, które dodatkowo użyźnią ziemię. Nie musisz się martwić o choroby i szkodniki, bo rozwar wielokwiatowy wydaje się być odporny na wszelkie patogeny, a jego jedyny przeciwnik to żarłoczne ślimaki. Jak widzisz, rozwar wielokwiatowy to genialna roślina, którą warto mieć w ogrodzie.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także