Zjedz przed spacerem w lesie. Kleszcze nawet na ciebie nie spojrzą
W powietrzu czuć wiosnę. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wybieramy spacery po lesie jako formę spędzania wolnego czasu. Niestety okres ten charakteryzuje się również obecnością kleszczy. Podpowiadamy, co warto zjeść, aby odstraszyć te szkodliwe insekty!
16.03.2024 | aktual.: 18.03.2024 09:30
Należy pamiętać, że kleszcze mogą przenosić różne groźne dla człowieka oraz zwierząt choroby. Prawdziwa inwazja kleszczy zazwyczaj zaczyna się właśnie na przełomie marca oraz kwietnia. Niestety wielu ludzi nadal bagatelizuje zagrożenie i nie zabezpiecza się odpowiednio przed ukąszeniem. Co istotne, każdy atak kleszcza może zagrażać zachorowaniem np. na boleriozę. Jak należy się więc chronić przed kleszczami? Okazuje się, że wystarczy przed spacerem zjeść trochę... aromatycznej przyprawy!
Co odstrasza kleszcze u ludzi?
Oczywiście na rynku istnienie bardzo wiele różnych sprayów, maści czy innych gadżetów, które mają za zadanie odstraszyć od nas kleszcze. Jedne rzeczywiście się sprawdzają, a inne niestety są tylko wyrzuconymi w błoto pieniędzmi. Należy jednak pamiętać, że przed spacerem do lasu czy miejsca pełnego wysokich traw, roślinności czy drzew, koniecznie trzeba się przed kleszczami zabezpieczyć. Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiedniej odzieży z długimi rękawami oraz nogawkami. Nie zaszkodzi też spryskać się specjalnym sprayem odstraszającym kleszcze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się jednak, że kleszcze nienawidzą zapachu cynamonu. Podczas spaceru do lasu nie zaszkodzi więc zjedzenie jakiegoś zabranego z domu lub kupionego w pobliżu ciastka z cynamonem. Dobrym pomysłem powinno być również spryskanie się perfumami o zapachu cynamonu. Najlepiej jednak będzie zabrać do woreczka około dwóch łyżeczek cynamonu i taki pakunek umieścić w kurtce lub kieszeni spodni.
Jakie choroby roznoszą kleszcze?
Ciekawostką jest, że dorosłe kleszcze pospolite mają od 2,5 do 4 mm długości. Atakują one zarówno ludzi jak i zwierzęta. Ich ukąszenie może spowodować zachorowanie na różne choroby. Do najniebezpieczniejszych dla ludzi na pewno należy kleszczowe zapalenie mózgu. Eksperci szacują, że aż od 10 do 15 procent kleszczy może być nosicielami wirusów odpowiedzialnych właśnie za tę chorobę. Niezwykle niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest również borelioza. Charakteryzuje się ona przede wszystkim zmianami skórnymi. W późniejszym etapie może pojawić się zapalenie mięśni oraz stawów czy nawet porażenie nerwów.
Każde ukąszenie przez kleszcza powinno być przez nas bacznie obserwowane. Wczepionego w skórę insekta należy niezwłocznie usunąć z ciała i dla pewności najlepiej skonsultować swój przypadek z lekarzem pierwszego kontaktu. On zdecyduje, czy w danym przypadku wymagane są szczegółowe badania.