PoradyNigdy nie rób tego z kaloszami! Jednym ruchem możesz je kompletnie zniszczyć

Nigdy nie rób tego z kaloszami! Jednym ruchem możesz je kompletnie zniszczyć

Jak czyścić kalosze, żeby ich nie zniszczyć? fot. Freepik
Jak czyścić kalosze, żeby ich nie zniszczyć? fot. Freepik

14.08.2023 16:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja obuwia to klucz do jego długiej żywotności i ładnego wyglądu. Dotyczy to wszystkich rodzajów butów, w tym kaloszy. Zastanawiasz się, jak czyścić kalosze? Jest kilka sprawdzonych sposobów, by zachowały piękny wygląd.

Kalosze kiedyś były obuwiem noszonym głównie przez rolników, wędkarzy i inne osoby mające styczność z mokrym podłożem. W czasie deszczu wiele osób zakładało je dzieciom, które uwielbiają wskakiwać w kałuże. Od kilku lat ten rodzaj obuwia jest jednak bardzo modnym dodatkiem. Noszone są nie tylko w deszczowe dni! Aby wyglądać w nich stylowo, trzeba jednak wiedzieć, jak czyścić kalosze. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Jak czyścić kalosze?

Jak czyścić kalosze? Fot. Freepik
Jak czyścić kalosze? Fot. Freepik

Jak impregnować kalosze?

Zasady czyszczenia i pielęgnacji kaloszy są takie same w przypadku butów z połyskiem oraz matowych. W obu przypadkach warto nie tylko dbać o regularne czyszczenie obuwia, ale także o odpowiednią impregnację. Również w tym wypadku specjaliści i producenci odradzają eksperymenty. Najlepiej jest kupić specjalny środek w sklepie obuwniczym. Zapewni on odpowiedni połysk butom lakierowanym oraz piękny wygląd tym  matowym. Pozwoli również otrzymać odpowiednią elastyczność gumy, z której wykonane są kalosze.

Jak prawidłowo czyścić kalosze? Fot. Freepik
Jak prawidłowo czyścić kalosze? Fot. Freepik

Jak czyścić kalosze w środku?

Jeśli masz kalosze, których wnętrze nie zostało pokryte materiałem, czyszczenie nie będzie skomplikowane, nawet jeśli do środka dostało się błoto. Po prostu spłucz buty wodą i odwróć do wysuszenia. W przypadku mocniejszych zabrudzeń użyj wilgotnej, miękkiej szmatki. Jeśli natomiast masz buty wyściełane futerkiem, sprawa nieco się komplikuje. W takim przypadku najlepiej jest oddać je do czyszczenia w profesjonalnej pralni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także