PoradyLajfhakiO tym, kiedy sadzić tulipany, myślę już końcem lata. Dzięki temu rosną piękne i kolorowe

O tym, kiedy sadzić tulipany, myślę już końcem lata. Dzięki temu rosną piękne i kolorowe

kiedy sadzić tulipany, fot. YouTube/RosannesGarden
kiedy sadzić tulipany, fot. YouTube/RosannesGarden

17.09.2023 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mówi się, że jaskółka wiosny nie czyni, ale tę funkcję w ogrodach przejmują między innymi tulipany. Rosną na przydomowych rabatach lub w parkach, przez co wypełniają jeszcze zmarznięty krajobraz kolorami. Podpowiadamy, kiedy sadzić tulipany.

O tych kwiatach należy przypomnieć sobie wczesną jesienią, ponieważ to najlepszy czas na ich sadzenie. Dzięki temu na wiosnę zachwycą nas swoim kształtem i odcieniami. Od wielu lat przyjęło się, że kwiat ten jest wręczany z okazji Dnia Kobiet oraz króluje na Wielkanocnych stołach, ponieważ jest ich wtedy najwięcej.

Jakie cebulki tulipanów wybrać?

Kiedy myślimy o tych kwiatach, to od razu przed oczami widzimy Holandię, która jest potęgą w ich uprawie. Jednak tak prawdę tulipany wywodzą się z Turcji, a przez swój nietypowy wygląd na dobre zadomowiły się w Europie. Kupując je do swojego ogrodu, należy kierować się głównie własnymi preferencjami co do odmiany, kształtu i koloru. W ten sposób wybierzemy i stworzymy unikalną kompozycję. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na stan cebulek, które powinny być jędrne, zdrowe i nie mieć pęknięć lub uszkodzeń na swojej powierzchni. Natomiast jeśli są miękkie, odbarwione, spleśniałe oraz mają wyrośnięte liście lub małe korzenie, to pod żadnym pozorem ich nie kupuj. Ważne jest to, aby zasadzić je do gruntu do tygodnia po zakupie, ponieważ w przeciwnym razie się przesuszą.

Obraz

Kiedy i gdzie sadzić tulipany?

W hodowli tych kwiatów ważny jest czas ich sadzenia, ponieważ musi to mieć miejsce na jesień — najlepiej od połowy września do końca października. Wtedy tulipany będą miały szansę dobrze ukorzenić się przed zimą. Niektórzy rozsadzają cebulki nawet w listopadzie, ale warunkiem powodzenia tej metody jest dobra pogoda. Posadzone zaś na wiosnę niestety nie urosną, ponieważ to zima i chłód stymulują cebulki do rozwoju oraz kwitnienia. Kwiaty te sadzi się do gruntu w ażurowych koszyczkach na głębokość od 10 do 15 cm oraz w odstępach maksymalnie 15 cm od siebie, szpiczastą częścią do góry. Dzięki temu ochronimy je przed szkodnikami oraz zapewnimy odpowiednią ilość miejsca do rozwoju.

A beautiful shot of the colorful tulips in the field on a sunny day  - perfect for background
A beautiful shot of the colorful tulips in the field on a sunny day - perfect for background
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także