Wyrzucać tulipany po przekwitnięciu? Ta prosta czynność daje drugie życie cebulkom

Przekwitnięte tulipany nie wyglądają już dobrze. One tracą swoje walory dekoracyjne i powoli zamierają. Co wówczas można z nimi zrobić?

Wyrzucać tulipany po przekwitnięciu? Ta prosta czynność daje drugie życie cebulkom

14.05.2023 17:19

Tulipany zaczynają cieszyć oczy już w marcu. Ich bajkowo kolorowe płatki odganiają zimę i wprowadzają sporo barw do ogrodu. Niestety te rośliny już w maju zaczynają przekwitać. Czy wiesz co wtedy trzeba z nimi zrobić? Mało osób zdaje sobie sprawę, że tulipany to rośliny wieloletnie, a ich bulwy z powodzeniem przezimują do następnego sezonu.

Co zrobić z przekwitniętymi tulipanami?

Kiedy widzisz, że płatki tulipanów już usychają, a ich liście tracą jędrność, to obowiązkowo zacznij działać. Wówczas najistotniejszym zabiegiem jest tzw. ogławianie. Na czym to polega? Najpierw usuń słupek (znajduje się na końcu pędu kwiatowego) oraz torebki nasienne. Możesz to zrobić po prostu palcami lub za pomocą sekatora. W skutek tego, tulipany skupią się na rozwoju cebulek potomnych, a także korzeni (nie będą zawiązywać nasion). Pamiętaj też, aby powstrzymać się od odrywania liści. Poczekaj, aż same zaschną. Wówczas będziesz mógł je już oderwać. Oczywiście kiedy tulipany przekwitają, to cały czas dostarczaj im wodę. Jednak podlewanie powinno być mniej intensywne, niż w okresie szczytowego rozwoju roślin.

przekwitnięte tulipany, fot. gettyimages
przekwitnięte tulipany, fot. gettyimages

Jak zabezpieczyć cebule tulipanów do następnego sezonu?

W okolicach czerwca liście tulipanów już więdną, a cała górna część rośliny zaczyna zamierać. Wtedy przystąp do drugiego etapu przygotowywania tulipanów do zimowania. Najpierw wykop cebule. Następnie oczyść je z ziemi i dokładnie się im przyjrzyj. Pozbądź się już suchych liści, a także korzeni, resztek pędów. Oczywiście wyrzuć wszelkie uszkodzone czy chore cebulki.  Ułóż je w przewiewnym oraz zacienionym miejscu i pozwól im obeschnąć. Później przygotuj skrzynki wysypane piaskiem. Na nim ułóż luźno wszystkie cebule. Ważne jest to, aby miały zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza oraz temperaturę w granicach 20 stopni Celsjusza. Do przechowywania dobra będzie szopa lub altana ogrodowa. Skrzynek nie znoś do piwnicy. Tam cebule szybko zgniją, gdyż jest zbyt wilgotno. Do gleby wsadź je ponownie jesienią.

przekwitnięte tulipany, fot. gettyimages
przekwitnięte tulipany, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone