Obowiązkowy zabieg dla hortensji. W następnym sezonie ugnie się pod kwiatami
Kiedy temperatura na zewnątrz spada, a liście pokrywają się złotem, to czas by wykonać cięcie hortensji. Jest to zabieg pielęgnacyjny, który wspomaga roślinę i pozwala jej na szybsze rozwinięcie się po zimie. Jak to zrobić i kiedy będzie odpowiednia pora? Sprawdź poniżej.
11.11.2023 17:27
Hortensja to cudowny krzew, który potrafi kwitnąć nawet kilka miesięcy. Ma bogate kiście, które wręcz uginają się pod swoim ciężarem. Tuż przed zimą musisz ją odpowiednio przyciąć, by wiosną nie miała oporów i rosła zdrowo już od pierwszych cieplejszych dni. Musisz to zrobić w odpowiednim czasie, by nie uszkodzić krzewu. Zaraz podpowiemy ci, jak się za to zabrać.
Cięcie krzewów hortensji na zimę. Jak to zrobić, by jej nie uszkodzić?
Zacznijmy od tego, że hortensja ma różne gatunki i to właśnie od nich zależy, jak powinno się docinać pędy. Jeśli będziesz to robić w jednakowy sposób, możesz zwyczajnie uszkodzić krzew.
Cięcie hortensji bukietowej przypada raz do roku. To zabieg, który pobudza roślinę do wytwarzania nowych łodyg. Kwiaty pojawiają się wyłącznie na pędach najmłodszych, więc trzeba ją dociąć wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Obcinamy je solidnie, tak by zostało ok. 4-5 cm nad ziemią. Z tych końców wyrosną nowe, silne łodygi. Zawiążą się na nich pąki kwiatowe, które zakwitną pod koniec lata. Nie ma co oszczędzać suchych i wiotkich pędów, bo będą one jedynie osłabiać roślinę.
Hortensja krzewiasta wymaga przycięcia na podobnej zasadzie. Wycinamy wszystko, co niepotrzebne, a starsze krzewy pozbawiamy najtwardszych łodyg, tuż przy samej ziemi. Pozostałe obcinamy w połowie, nie oszczędzając słabych pędów. Może ci się to wydać dziwne, lecz kwiaty zaraz odbiją i odpowiednio się zagęszczą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hortensja ogrodowa. Ta nie lubi podcinania
Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj krzaka lubi to samo. Tak właśnie jest w przypadku hortensji ogrodowej, której absolutnie nie wolno przycinać! Kwitnie na zeszłorocznych pędach, więc pozbawianie jej tych łodyg spowoduje, że nie będzie kwitła. Niemniej potrzebuje pewnych zabiegów, które pomogą jej we wzroście.
Wiosną zacznij od przejrzenia krzaka i wyrwania wszystkich starych liści, które są suche lub zwiędłe. Wycinamy stare łodygi, które są przesuszone czy też zmarznięte, lecz nie dotykamy zielonych i mięsistych. A jak zadbać o hortensję jesienią? Również zetnij tylko stare kwiatostany, które są już suche i brzydkie. Jeśli nie zdążysz jesienią, możesz to zrobić na wiosnę. Optymalna pora to przełom marca i kwietnia, gdy zaczyna się okres wegetacji.