×
Wirtualna Polska

Ognisko z odciętych gałęzi skończy się mandatem. Oto co możesz z nimi zrobić

Rusza sezon jesiennego przycinania roślin. Nie każdy wie, jak pozbyć się ściętych gałęzi, których czasem nagromadzi się całkiem sporo. Zrobienie ogniska nie wchodzi w grę. Podpowiadamy, co zrobić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jesienne cięcie roślin pozwala pozbyć się chorych i zniszczonych pędów oraz pobudzić roślinę do rozwoju. Po przeprowadzeniu zabiegu w ogrodzie zostaje mnóstwo odpadów biologicznych w postaci ściętych gałęzi i pędów. Niewiele osób wie, jak należy się ich pozbyć. Jest kilka opcji do wyboru.

Jakie rośliny przycina się jesienią?

Nie wszystkie rośliny należy przycinać jesienią. Np. w przypadku hortensji ogrodowej i bukietowej zaleca się zaczekanie z zabiegiem do wiosny (dzięki temu lepiej przetrwa chłody). Przed nadejściem zimy należy natomiast skrócić gałązki róż i pędy lawendy. Przycięcia wymagają również byliny takie jak m.in. liliowce, krwawnik pospolity czy nachyłki. Niektórzy specjaliści zalecają przycięcie świeżo posadzonych żywopłotów. Jesień to również odpowiedni czas na przycinanie drzew oraz krzewów owocowych, w tym m.in. malin, porzeczek, agrestu, winorośli, jabłoni, grusz, wiśni.

Jak pozbyć się ściętych gałęzi? Fot. Freepik

Jak pozbyć się ściętych gałęzi? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Zrób to po przycinaniu lawendy, a jednocześnie ją rozmnożysz. Proste jak bułka z masłem

Jak pozbyć się ściętych gałęzi?

Palenie odpadów, również biologicznych, jest w Polsce zabronione. Zgodnie z Ustawą o odpadach taki proces może być prowadzony jedynie w spalarniach. Za złamanie przepisów grozi kara aresztu lub grzywny. Co wobec tego należy zrobić ze ściętymi gałęziami? Możesz zapakować je do worków na odpady bio i przekazać firmie odbierającej śmieci. Alternatywą jest przekazanie spakowanych gałęzi do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obie te opcje zakładają jednak pozbycie się surowca, który mógłbyś z powodzeniem wykorzystać w swoim ogrodzie. Warto więc zastanowić się nad innymi możliwościami.

Jak pozbyć się ściętych gałęzi, żeby ich nie wyrzucać? Fot. Freepik

Jak pozbyć się ściętych gałęzi, żeby ich nie wyrzucać? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Jak inaczej pozbyć się ściętych gałęzi?

Jeśli odcięte gałązki są zdrowe, możesz wykorzystać je do przygotowania kompostu. Taki materiał poprawi strukturę „czarnego złota” i cyrkulację powietrza w kompostowniku. Wzbogaci również kompost o cenne składniki odżywcze takie jak azot. Jeśli posiadasz rozdrabniarkę, możesz zmielić w niej gałęzie i wykorzystać do ściółkowania roślin na zimę. Upewnij się wcześniej, że w tej domowej roboty ściółce nie znalazły się odmiany, które mogłyby zaszkodzić zabezpieczanym roślinom. Jeśli masz zdolności dekoratorskie, możesz też wykorzystać pozostałości po cięciu drzew i krzewów do stworzenia w ogrodzie oryginalnych dekoracji.

 

Zobacz również: Nigdy nie wyrzucaj świeżo skoszonej trawy. Zawiera zbyt wiele cennych składników

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować