PoradyLajfhakiOczyszczanie cery w domowych warunkach. Pożegnaj się z rozszerzonymi porami

Oczyszczanie cery w domowych warunkach. Pożegnaj się z rozszerzonymi porami

Oczyszczanie cery, fot. genialne.pl
Oczyszczanie cery, fot. genialne.pl
11.10.2023 10:46

Zdrowa cera to klucz do promiennego wyglądu. Jeśli twoja skóra jest szara, sucha czy zanieczyszczona, nawet najlepsze kosmetyki nie będą w stanie tego zamaskować. Pielęgnacja skóry nie musi być droga i pracochłonna. Kluczem jest dobre oczyszczanie cery i wspomaganie naturalnej bariery hydrolipidowej.

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o tym, że pielęgnacja skóry jest znacznie ważniejsza, od tego, jakich kosmetyków używamy. Ten trend przybył do nas z Azji, gdzie idealnie czysta twarz to podstawowe kryterium jeśli chodzi o atrakcyjność osoby. Niestety zagraniczne kremy potrafią kosztować krocie, więc trzeba znaleźć sposób na tańszą pielęgnację. Poniżej podpowiadamy jak przeprowadzić prawidłowe oczyszczanie cery za niewielkie pieniądze.

Wypryski nie pojawiają się znikąd!

Powierzchnia naszej skóry jest pokryta milionami porów, czyli otworów, przez które wydziela się sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Jest ono niezbędne do utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry, inaczej pękałaby przy każdym większym naciągnięciu. Kiedy pory zbyt mocno się poszerzą, zaczyna wyglądać to nieestetycznie, a gdy taki kanalik się zapcha, robi się stan zapalny i wyskakuje nam pryszcz. Istnieje wiele czynników, które powodują nadmierne wydzielanie sebum: dojrzewanie, alkohol, zła dieta, problemy hormonalne czy typ skóry. Jeśli zmniejszysz pory, będziesz mieć mniejszy problem z wypryskami na twarzy. Oczywiście dalej pozostają wyżej wymienione kwestie, lecz odpowiednia pielęgnacja pomoże doraźnie na uszkodzoną skórę twarzy.

Oczyszczanie cery, fot. Freepik
Oczyszczanie cery, fot. Freepik

Oczyszczanie cery to klucz do polepszenia stanu skóry

Zamykanie porów to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, lecz jest kilka zasad, które możesz wprowadzić już dziś.

  • Codziennie oczyszczaj twarz z makijażu i pozostałości innych kosmetyków,
  • używaj delikatnych płynów do mycia skóry — sama woda nie wystarczy,
  • nawilżaj cerę delikatnym kremem, unikaj ciężkich i tłustych produktów,
  • używaj maści na wypryski jedynie punktowo, na największe ogniska zapalne.
Obraz

Produkty, które przywrócą piękny wygląd skóry

Jest sporo produktów, które mają prosty skład i są w stanie przywrócić dobry wygląd skóry. Większość z nich zmniejsza pory i działa antybakteryjnie, a kosztują grosze. Koniecznie je przetestuj, bo możliwe, że już po jednym zabiegu poczujesz znaczną różnicę na twarzy.

  • Ziemia fulerska — tzw. glinka, z której wykonuje się maseczki oczyszczające. Obkurcza pory i działa antybakteryjnie, lecz nie można doprowadzić do jej wyschnięcia na skórze, gdyż może ją zbyt mocno przesuszyć.
  • Nagietek — mówimy tutaj o wszystkich wyrobach z tej rośliny. Taniny, które zawiera, to związki, które pozytywnie wpływają na białka w naszej skórze. Pomaga w leczeniu zmian skórnych i odtyka pory.
  • Jogurt naturalny — maseczka z tego produktu pomoże usunąć martwe komórki i zanieczyszczenia.
  • Białko jajapodobnie jak w przypadku nabiału, maseczka jest w stanie oczyścić pory i przywrócić odpowiednie pH skóry. Po takim oczyszczaniu koniecznie nałóż krem nawilżający!
Oczyszczanie cery, fot. Freepik
Oczyszczanie cery, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także