×
Wirtualna Polska

Oto co oznacza czerwona plamka w jajku. Tego mogłeś nie wiedzieć

Każdy dietetyk przyzna, że jajka są bardzo zdrowe i należy włączyć je do swojej diety. Jeśli nie lubimy sadzonych, mamy do wyboru szereg innych propozycji, jak choćby gotowane na miękko lub twardo, czy w formie omletów. Wyjaśniamy, co oznacza czerwona plamka w jajku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zdarzyć się może po rozbiciu jajka, że na jego powierzchni widać czerwoną kropkę. Niektórzy obawiają się, że to znak zepsucia jajka lub że jest z nim coś nie tak. Oto, czy faktycznie trzeba się obawiać.

Dlaczego warto jeść jajka?

Są one prawdziwą bombą witaminową i mikroelementową. Na liście składników, które znajdują się w jajkach, są: białko, żelazo, witaminy A, D, E, B2, B12, foliany, cholina, luteina, zeaksantyna, ale również bioaktywne peptydy czy kwas foliowy i kwas omega-3. Jajka mogą mieć działanie hipotensyjne i antyoksydacyjne. Co więcej, jedzone regularnie chronią naczynia krwionośne i obniżają poziom złego cholesterolu. Sprzyjają też odchudzaniu, dlatego powinny spożywać je osoby będące na diecie. Wynika to z faktu, że zwiększają stabilizację poziomu cukru we krwi, a to powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez dłuższy czas. Dlatego znika chęć na podjadanie i nie czujemy się szybko głodni. Co jednak zrobić, kiedy po rozbiciu jajka pojawia się czerwona plamka?

czerwona plamka w jajku, fot. Freepik

czerwona plamka w jajku, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Kupując jajka zawsze włączam latarkę. Szybko orientuję się czy są świeże

Co oznacza czerwona plamka w jajku?

Niektórzy myślą, że oznacza ona zarodek kurczaka. Dlatego nieświadomie i błędnie pozbywają się jajka, wyrzucając je do śmieci. To duży błąd i marnowanie jedzenia! Czerwona plamka, która widzimy na powierzchni rozbitego jajka to nic innego, jak pęknięte naczynko krwionośne w jajniku lub jajowodzie kury. Nie jest to symptomem tego, że kura, która zniosła wcześniej jajko była chora lub źle odżywiona. Może jednak być sygnałem, że miała niedobory witaminowe lub kłopoty z wątrobą. Jednak mimo tego, nie ma przeciwwskazań do tego, aby nie móc takiego jajka spożywać. Nie zagraża to naszemu zdrowiu i życiu, nie zmienia też smaku jajka. Dlatego, jeśli widzisz czerwoną plamkę na jajku i ci ona przeszkadza, możesz spróbować pozbyć się jej widelcem, ale nie wyrzucaj jajka. Pamiętaj, że marnowanie jedzenia to również strata twoich pieniędzy. 

czerwona plamka w jajku, fot. Freepik

czerwona plamka w jajku, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zastanów się, gdzie wyrzucasz wytłoczki po jajkach. Prawie wszyscy robią to źle

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować