Piwonie odmówiły kwitnięcia? Dowiedz się, dlaczego te rośliny tak często kapryszą

Piwonie odmówiły kwitnięcia? Dowiedz się, dlaczego te rośliny tak często kapryszą

dlaczego piwonia nie kwitnie, fot. gettyimages
dlaczego piwonia nie kwitnie, fot. gettyimages
01.05.2023 09:35

Czy wiesz, dlaczego piwonia nie kwitnie i nagle wręcz zatrzymała się w rozwoju? Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Spróbuj zdiagnozować ten problem.

Piwonie to niezwykle dekoracyjne rośliny, które zachwycają swoimi dużymi kwiatami w odcieniach różu, bieli czy czerwieni. To bylina, która stanowi ozdobę ogrodu przez wiele lat. W pełnej krasie ukazuje się na przełomie maja oraz czerwca. Co ciekawe niektóre jej odmiany potrafią osiągnąć wysokość nawet 4 metrów. W Polsce najbardziej rozpowszechniona jest piwonia chińska (Paeonia lactiflora). To sprawdzony gatunek, który dostosował się do warunków panujących w naszym kraju.

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Pomimo całego swojego piękna, piwonie są dość kapryśnymi roślinami. Jeżeli nie odpowiadają im warunki panujące w ogrodzie, to zwyczajnie potrafią przestać kwitnąć. Oczywiście musisz pamiętać, że w ciągu dwóch pierwszych lat od posadzenia, na gałęziach piwonii nie zobaczysz kwiatów. To zjawisko zupełnie normalne. Natomiast po upływie tego czasu, brak kwiatów już powinien Cię zaniepokoić. Jaka jest tego przyczyna?

  • Niewłaściwe podlewanie.
  • Zbyt duża ilości azotu w glebie.
  • Niedobór składników mineralnych w ziemi (ważne jest, abyś używał nawozu przeznaczonego właśnie do piwonii).
  • Roślina została zaatakowana przez szkodniki lub choroby.
dlaczego piwonia nie kwitnie, fot. gettyimages
dlaczego piwonia nie kwitnie, fot. gettyimages

Co lubią piwonie?

Aby Twoje rośliny bujnie kwitły, to zapewnij im właściwe warunki do rozwoju. Piwonie mają swoje wymagania.

  • Preferują słoneczne stanowiska. Półcień też jest akceptowalny, ale pod jednym warunkiem. Przez ok. pół dnia do piwonii musi dochodzić słońce.
  • Rośliny posadź w miejscu osłoniętym od wiatru.
  • Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna oraz wzbogacona o kompost. Piwonie nie będą dobrze rosły tam, gdzie ziemia jest zbyt sucha lub podmokła.
  • Rośliny trzeba podlewać z umiarem. Okazuje się, że zarówno nadmiar, jak i niedobór wody działa na nie destrukcyjnie. C0 więcej, nie należy dopuścić do zalania wodą liści. Tego również piwonia nie wybaczy.
  • Podlewanie uskuteczniaj raz w tygodniu. Rób to koniecznie wieczorem. Wyjątkiem jest oczywiście upalne i suche lato. Wówczas nawadniaj rośliny nawet co 3 lub 4 dni.
dlaczego piwonia nie kwitnie, fot. gettyimages
dlaczego piwonia nie kwitnie, fot. gettyimages

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także