8 codziennych czynności, które uzależniają. Mogą stać się prawdziwą obsesją
Nie tylko od substancji psychoaktywnych czy hazardu. Od czego jeszcze można się uzależnić? Do nałogu mogą prowadzić z pozoru zwykłe, codzienne przyzwyczajenia. Oto kilka przykładów rutynowych czynności, które łatwo wymykają się spod kontroli i przeradzają w obsesję.
Uzależnienia źle wpływają na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Zdarza się, że popadamy w nie zupełnie nieświadomie. Uzależniające mogą być bowiem nie tylko powszechnie znane środki odurzające czy gry hazardowe. W nałóg można wpaść, wykonując niektóre — z pozoru błahe — czynności.
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie jest stanem nabytym. Dotyczy odczuwania przymusu zażywania substancji psychoaktywnych lub wykonywania określonej czynności. Uzależniające są nie tylko papierosy, narkotyki, alkohol czy leki. Terminu "uzależnienie" używa się również w przypadku wszelkich kompulsywnych zachowań, nad którymi dana osoba straciła kontrolę. Wiele mówi się m.in. o uzależnieniu od hazardu, zakupów, gier komputerowych lub telefonu komórkowego. Istnieje jednak znacznie więcej przyzwyczajeń i praktyk, od których można się uzależnić. Zdarza się, że uzależnieniem staje się jeden z elementów codziennej rutyny, do którego zaczynamy przywiązywać wręcz obsesyjną uwagę.
Od czego można się uzależnić, dbając o wygląd?
Każdy chce dobrze wyglądać i chyba nikt nie sądzi, że wiąże się to z ryzykiem uzależnienia. W rzeczywistości jest wiele zabiegów związanych z urodą, których stosowanie może wymknąć się spod kontroli.
- Używanie kremów nawilżających. Oczywiście dbanie o skórę twarzy jest ważne. Dermatolodzy ostrzegają jednak, że zbyt częste nakładanie kremu wstrzymuje naturalny proces nawilżania. W związku z tym bezpośrednio po aplikacji kremu czujesz nawilżenie, ale gdy preparat wnika w skórę, ponownie staje się ona sucha i napięta. W efekcie jesteś przekonany, że konieczne jest nałożenie kolejnej warstwy kosmetyku. Przywrócenie skórze naturalnej równowagi po zaprzestaniu nadmiernego stosowania kremu może zająć nawet kilka tygodni.
- Korzystanie z solarium. Badania wykazały, że promieniowanie UV w solariach zwiększa przepływ krwi w obszarach mózgu odpowiedzialnych za uzależnianie się. W związku z tym osoby opalające się w ten sposób często wracają na kolejny zabieg, choć wcale go nie potrzebują.
- Używanie balsamu do ust. Bezbarwne pomadki czy inne nawilżające kosmetyki do ust stosowane w nadmiarze działają podobnie do kremu nawilżającego. Dodatkowo aplikowanie balsamu do ust jest czynnością wywołującą przyjemne uczucia. W związku z tym może przerodzić się w uzależnienie behawioralne. Obsesyjne stosowanie pomadki ochronnej można porównać do obgryzania paznokci lub wyrywania włosów.
- Wybielanie zębów. To uzależnienie jest już tak powszechne, że ma już własną nazwę — bleachoreksja. Osoby cierpiące na to zaburzenie uważają, że ich zęby — mimo stosowania co rusz kolejnych zabiegów — nigdy nie są wystarczająco białe. Dentyści ostrzegają, że obsesyjne wybielanie zębów niszczy szkliwo i może prowadzić do nadwrażliwości.
Od czego jeszcze można się uzależnić?
Nie tylko zabiegi pielęgnacyjne i upiększające mogą uzależniać. Destrukcyjnie może wpływać na nas również obsesyjne wykonywanie z pozoru zwykłych, codziennych czynności. Zastanawiasz się, od czego możesz się uzależnić, nawet o tym nie wiedząc?
- Uzależniające może być słuchanie muzyki. Oczywiście, jeśli robisz to z umiarem, odczujesz wiele korzyści. Muzyka zmniejsza stres i poprawia nastrój. Jeśli słuchasz jej przez cały czas, nie dajesz mózgowi czasu na niezbędny odpoczynek, a do tego (jeśli korzystasz ze słuchawek), możesz uszkodzić słuch.
- Obsesyjne robienie sobie selfie jest obserwowane u nastolatków z niską samooceną i uważa się je za zaburzenie psychiczne. Najczęściej w obsesję robienia selfie wpada się z 2 powodów — chęci zrobienia sobie idealnego zdjęcia lub potrzeby zebrania pozytywnych reakcji w mediach społecznościowych.
- Kompulsywne kupowanie markowych rzeczy to uzależnienie, które można i powinno się leczyć. Najczęściej ludzie popadają w nałóg, gdy kupują nowe gadżety znanych marek, by zaimponować innym lub poczuć się lepiej. Uzależnienie sprawia jednak, że rośnie poczucie odizolowania oraz lęk.
- Picie dietetycznych napojów gazowanych również łatwo uzależnia. Często w nałóg wpadają osoby, które chcą schudnąć. Sądzą, że w ten sposób ograniczą spożycie cukru. To prawda, ale takie napoje zawierają sztuczne słodziki, które pobudzają apetyt i uzależniają.