Od kiedy używam funkcji tej pokrywy, grillowanie jest przyjemniejsze i o wiele smaczniejsze!
Jedni korzystają z grilla z pokrywą, a inni bez. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, jaka jest różnica między tymi metodami. A jest ogromna! Wyjaśniamy, po co jest pokrywa w grillu, i jak możesz ją wykorzystać, by potrawy były jeszcze smaczniejsze.
06.05.2023 15:07
Historia grilla z pokrywą sięga początku lat 50. ubiegłego stulecia. Wtedy właśnie George Stephen zaprojektował nowy model grilla, inspirowany formą boi morskiej — dół posłużył jako misa, a góra jako pokrywa. Jego wynalazek szybko się przyjął i cieszy się popularnością również dziś. Ale po co właściwie jest wymyślona przez Stephena pokrywa w grillu?
Po co jest pokrywa w grillu?
Pokrywa w grillu pozwala zapanować nad temperaturą i uniknąć wystrzelania w górę płomieni, które mogłyby doszczętnie spalić potrawy. Kiedy ją zamkniesz i otworzysz wywietrzniki, uzyskasz w grillu efekt taki, jak w piekarniku po włączeniu termoobiegu — gorące powietrze zacznie krążyć wokół potrawy. Dzięki temu danie szybciej się upiecze i będzie bardziej soczyste. Co ważne, ta zasada działa w przypadku każdego rodzaju grilla — węglowego, gazowego oraz elektrycznego.
Jak działa pokrywa w grillu?
Skoro wiesz już, po co jest pokrywa w grillu, wyjaśnijmy, jak dokładnie działa. Gorące powietrze, zgodnie z prawami fizyki, unosi się do góry. W grillach bez pokrywy po prostu się ulatnia. Jeśli zaś jej użyjesz, zostanie zatrzymane i odbite z powrotem w kierunku piekącej się potrawy. Taki zamknięty obieg powietrza sprawi, że danie będzie piekło się z dwóch stron jednocześnie, a nie tylko z jednej, jak przy grillowaniu bez przykrycia. To właśnie dzięki temu upiecze się szybciej. Nie będziesz też musiał tak często go przewracać na drugą stronę. Co więcej, mięso przygotowane w ten sposób będzie soczyste i łatwo odejdzie od kości.
Jak korzystać z pokrywy w grillu?
Pokrywa do grilla pozwala zastosować zupełnie inną metodę przygotowywania potraw.
- Bez pokrywy możesz piec jedzenie tylko metodą bezpośrednią, czyli rozkładając opał pod całym rusztem, a więc pod wszystkimi pieczonymi potrawami. Wymaga to częstego przewracania jedzenia na drugą stronę i stałego pilnowania, by się nie przypaliło.
- Dzięki pokrywie możesz zastosować metodę pośrednią, która polega na rozłożeniu opału tylko po bokach, by ogień nie znajdował się bezpośrednio pod jedzeniem. To dobry sposób na pieczenie rzeczy, które są zbyt delikatne, by umieszczać je nad płomieniami, np. ryb lub owoców. Możesz wykorzystać tę metodę również do przygotowania dużych kawałków mięsa (np. steków), a nawet całego kurczaka.