Odpuść sobie w upały. Wyjdzie ci to na dobre i poczujesz się o niebo lepiej
Wysokie temperatury nie dają za wygraną, przez co doskwierają większości z nas. W tym czasie należy szczególnie uważać na siebie oraz swój organizm. Podpowiadamy, czy trening podczas upałów jest wskazany.
Eksperci oraz lekarze biją na alarm, ostrzegając przed skutkami upałów. Zalecają, aby w tym czasie nie przebywać na słońcu, pić dużo wody oraz zrezygnować z wysiłku fizycznego, jak również aktywności na świeżym powietrzu. Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy z ogromnego zagrożenia, które może skończyć się nawet zgonem.
Niebezpieczne skutki upału
Według danych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadchodzące dni mają przynieść prawdziwie tropikalną aurę — od 30 do nawet 33 stopni Celsjusza. Dla wielu to wspaniała informacja, szczególnie urlopowiczów. Jednak niepocieszeni będą seniorzy, którzy zmagają się z chorobami krążeniowo-sercowymi oraz niewydolnością nerek. Warto o nich pamiętać o tej porze roku, ponieważ odwodnienie może spowodować groźne powikłania. Równie mocno na objawy upałów są narażone osoby młode, które ulegną przegrzaniu. Powoduje ono utratę elektrolitów oraz rozkurcz naczyń obwodowych, jak również przyśpieszenie akcji serca i obniżenie ciśnienia tętniczego. W konsekwencji może to wywołać arytmię, a nawet zapaść serca.
Czy należy wykonywać trening podczas upałów?
Ze względu na ogromne ryzyko lekarze odradzają aktywność fizyczną podczas upałów. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny możne doprowadzić do odwodnienia organizmu. Objawia się ono poprzez suchość w ustach, słabe samopoczucie, zmęczenie, potliwość, zawroty głowy, dezorientację, a może nawet prowadzić do udaru cieplnego lub utraty przytomności. W skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci. Najlepiej wykonywać ćwiczenia rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest o wiele niższa. Trening w pełnym słońcu może nas szybko osłabić. Jeśli pod wpływem silnego postanowienia zrobienia formy chcesz ruszyć się z kanapy, to poczekaj do wieczora, ponieważ możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Nie warto też przeceniać swojej wytrzymałości lub zdolności, a ambicję schować do kieszeni.
Jak ćwiczyć w upały?
Warto przed wykonywaniem ćwiczeń uzupełnić poziom wody oraz elektrolitów. Kolejno trzeba założyć wygodny strój z przewiewnych materiałów, czapkę z daszkiem i okulary z filtrem UV. Miejsce do ćwiczeń również odrywa niebagatelną rolę, dlatego najlepiej wybrać to zacienione. Dodatkowo warto skrócić czas oraz intensywność treningu do niezbędnego minimum. Należy także pamiętać o ochłodzeniu organizmu przed i po wysiłku, aby zapobiec przegrzaniu. I przypominamy raz jeszcze — jeśli już zdecydujesz się na trening w taką pogodę, to tylko rano lub wieczorem.