PoradyLajfhakiOgrodnicy kładą kartony w ogrodzie. Pozbywają się tak irytującego problemu

Ogrodnicy kładą kartony w ogrodzie. Pozbywają się tak irytującego problemu

kartony w ogrodzie, fot. Youtube/Jay’sGardenJournal
kartony w ogrodzie, fot. Youtube/Jay’sGardenJournal
17.08.2023 08:41

Znajomi pytają, po co mi kartony w ogrodzie. Gdy już poznają mój sekret, robią dokładnie tak samo! To nic innego jak popularne ściółkowanie przeciwko chwastom, które wiecznie dokładają nam pracy.

Podczas relaksu w ogrodzie zauważasz pojedyncze chwasty, które nie dają ci spokoju? Jeszcze parę dni temu plewiłaś działkę, a tu pojawiają się kolejne rośliny, które zaburzają estetykę ogrodu. Wystarczy, że poznasz metodę ściółkowania makulaturą, a uporczywe zielsko przestanie ci dokuczać. Ten trik jest zbawieniem dla osób, które nienawidzą plewić roślin co kilka dni.

Czym jest ściółkowanie?

Ogrodnicy uwielbiają ekologiczne metody, gdyż są tanie, skuteczne a co najważniejsze nie uszkadzają roślin. Niepotrzebne kartony mogą stanowić genialną izolację dla ziemi w ogrodzie, wystarczy wiedzieć, jak ją stworzyć. Gleba podsypana makulaturą jest osłonięta przed nadmiernym ogrzewaniem a tym samym parowaniem wody. Ponadto stanowi barierę ochronną przeciwko chwastom, które nie są w stanie wykiełkować na okrytym podłożu. Taką metodę można stosować zarówno w ogrodzie, jak i na grządkach z warzywami. Jeśli drażni cię widok kartonu na rabacie, posyp go korą lub koszoną trawą, by nieco go zamaskować. Ogród będzie wydawał się, praktycznie taki sam jak wcześniej, a ty pozyskasz nową ochronę przed chwastami.

kartony w ogrodzie to ekologiczny sposób na chwasty, fot. freepik
kartony w ogrodzie to ekologiczny sposób na chwasty, fot. freepik

Jak zastosować kartony w ogrodzie?

Wykorzystanie kartonów i makulatury jest dziecinnie proste. Należy zebrać większą ilość materiałów (najlepiej nadają się szare gazety i kartony bez naklejek) i wyłożyć nimi ziemię u podnóża kwiatów. Gazety kładzie się grubszą warstwą (3-4 arkusze na raz), a następnie zwilża się lekko wodą. Kartony są grubsze, wiec wystarczy jedna warstwa na kawałek ziemi. Jeśli mamy za mało materiału, by pokryć całą powierzchnię rabaty, dzielimy makulaturę na mniejsze kawałki i mieszamy z korą lub słomą, a następnie podsypujemy kwiaty. Większe kartony można wykorzystać w jeszcze inny sposób. Jeśli planujesz zasadzić truskawki, weź karton, zrób w nim okrągłe otwory i wstaw po sadzonce. Owoce będą znacznie czystsze, gdy nie będą miały bezpośredniego kontaktu z glebą.

kartony w ogrodzie to ekologiczny sposób na chwasty, fot. freepik
kartony w ogrodzie to ekologiczny sposób na chwasty, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także