PoradyLajfhakiOprysk na stonkę szybko zmiecie ją z upraw. Mój dziadek robił go sam za bezcen!

Oprysk na stonkę szybko zmiecie ją z upraw. Mój dziadek robił go sam za bezcen!

oprysk na stonkę, fot. Youtube/Scentsbyeme bath & body
oprysk na stonkę, fot. Youtube/Scentsbyeme bath & body

18.07.2023 18:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawdziwym wrogiem każdego, kto uprawia ogród lub warzywnik, jest stonka ziemniaczana. Szkodnik ten w błyskawicznym tempie zajmuje grządki, a najczęściej widoczny jest na liściach lub łodygach roślin. Nie jest jednak nie do pokonania — istnieje tani i szybki sposób, który wykurzy intruza z ogródka. Sprawdź, jak zrobić oprysk na stonkę.

Kiedy zaatakuje uprawy i wędruje z grządki na grządkę, można dostać szału. Zazwyczaj każdy wtedy sięga po sklepową chemię, która niszczy zarówno stonkę, jak i uprawę. Wypróbuj domowy, ekologiczny i tani środek na pozbycie się stonki ziemniaczanej.

Jak zapobiegać jej pojawieniu się i jak zwalczać stonkę ziemniaczaną?

Należy do najbardziej popularnego szkodnika, nie biorąc pod uwagę mszyc. Żeruje w ten sam sposób na roślinach, infekując ich łodygi i liście. Po pewnym czasie staje się odporna na choroby oraz zmienne warunki atmosferyczne. To zaś przekłada się na małe plony i marnienie roślin. Producenci chemii prześcigają się w coraz nowszych specyfikach zwalczających stonkę. Zazwyczaj zawierają one w sobie bakterię Bacillus thuringiensi, która jest szkodliwa dla stonki. Mimo to warto "dmuchać na zimne" i zapobiegać inwazji stonek. Sprawdzą się do tego siatki ochronne na rośliny i regularne pielenie grządek, aby stonki nie miały miejsca do żeru oraz schronienia.

Obraz

Jak przygotować oprysk na stonkę?

Kiedy tylko zauważysz stonkę, to sięgnij po domowe sposoby, które są wyeliminują. Warto wypróbować je, zanim sięgniesz po te chemiczne. Na ich korzyść przemawia ekologiczny skład. Do środków szybko zwalczających stonkę należy pokrzywa, która nadal błędnie uznawana jest za chwast. Zerwij około 1 kg pokrzywy, a następnie potnij ją i zalej 10 litrami wody. W ten sposób powstanie gnojówka z pokrzywy, która ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Kluczem do jej uzyskania jest fermentacja. Należy pozostawić pokrzywę w wodzie na około 5 dni, aż do pojawienia się piany. Kiedy jest już gotowa, to rozcieńczamy ją z wodą w proporcji 1:10 i pryskamy zaatakowane przez stonkę uprawy.

Woman gardener with pressure sprayer backpack spraying young potato plants in spring vegetable garden, protecting from bacterial diseases, pest parasites, chemical and biological preparations
Woman gardener with pressure sprayer backpack spraying young potato plants in spring vegetable garden, protecting from bacterial diseases, pest parasites, chemical and biological preparations

Pozostałe sposoby na wykurzenie stonki z upraw

Warto zasadzić w sąsiedztwie ziemniaków rośliny, które zadziałają na stonkę odstraszająco. Należą do nich mięta, bazylia, fasola, chrzan oraz len.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także