PoradySpryskaj tym ziemniaki, a stonka zniknie. To naturalny sposób na pozbycie się szkodników

Spryskaj tym ziemniaki, a stonka zniknie. To naturalny sposób na pozbycie się szkodników

naturalny oprysk na stonkę, fot. Getty Images
naturalny oprysk na stonkę, fot. Getty Images

10.05.2023 09:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stonka ziemniaczana jest bardzo żarłoczna i szybko się rozmnaża. Jej plaga potrafi zniszczyć nawet 80 procent uprawy. Kiedy ją zauważysz, nie czekaj — czym prędzej przygotuj naturalny oprysk na stonkę. Tylko tak możesz ocalić swoje zbiory.

Stonka to jeden z najbardziej powszechnych szkodników. Ten niepozornie wyglądający beżowy chrząszcz z czarnymi paskami na pancerzu dotarł do Europy z USA na przełomie XIX i XX wieku. Szybko rozprzestrzenił się po kontynencie i stał się ogromnym problemem dla rolników. Szkody, które wyrządza, mogą być ogromne, dlatego warto wiedzieć, jak walczyć z tym owadem. Podpowiadamy, jak zrobić naturalny oprysk na stonkę ziemniaczaną.

Jakie szkody powoduje stonka ziemniaczana?

Stonka żeruje głównie na liściach ziemniaków. Zjada je w całości, pozostawiając jedynie łodygi oraz ogonki liściowe. Na spodniej części liści samice składają jaja, z których wykluwają się larwy. To one są szczególnie żarłoczne, ale wiele szkód robią również dorosłe osobniki. Stonki atakują nie tylko uprawy ziemniaków. Mogą przenieść się na pomidory, paprykę lub bakłażany. Również w przypadku tych roślin zjadają same liście. Wystąpienie plagi stonki sprawia, że zbiory są mocno uszczuplone, a warzywa rosną znacznie mniejsze niż normalnie. Rolnik, który w porę nie zareaguje na pojawienie się stonki, może stracić nawet 80 procent uprawy.

Naturalny oprysk na stonkę może uratować uprawę. Fot. Getty Images
Naturalny oprysk na stonkę może uratować uprawę. Fot. Getty Images

Jak zrobić naturalny oprysk na stonkę?

Jeśli uprawiasz w swoim ogródku ziemniaki i zauważyłeś na nich stonkę, nie czekaj i natychmiast zrób naturalny oprysk. Możesz wykorzystać m.in. wyciąg z wrotyczu, pędy jałowca lub pokrzywę.

  • Naturalny oprysk na stonkę z jałowca zrobisz, zalewając kilka pędów 10 litrami gorącej wody. Odstaw wywar na 3-4 godziny, a następnie rozpyl na zaatakowanej uprawie.
  • Nieco dłużej potrwa przygotowanie gnojówki z pokrzywy. 1 kg ziela zalej 10 l wody i odstaw do sfermentowania na 5 dni (mieszaj co jakiś czas). Przed wykonaniem oprysku rozcieńcz preparat wodą w proporcji 1:10.
  • Możesz również wykonać emulsję octowo-musztardową. Wymieszaj 250 g proszku musztardowego, 100 ml octu i 100 ml terpentyny.

Jeśli nie naturalny oprysk na stonkę, to co?

Jeśli nie chcesz korzystać z oprysku na stonkę, możesz pozbyć się owadów niszczących uprawę ziemniaków na kilka innych sposobów.

  • Zasadź przy ziemniakach rośliny, które odstraszą stonkę. Mogą to być m.in. mięta, bazylia, chrzan, fasola lub len.
  • Użyj pułapki feromonowej. Kupisz ją w sklepie ogrodniczym z 10-12 zł.
  • Zbierz owady ręcznie. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo żmudna metoda, a jej efekty nie będą zadowalające, jeśli nie wyzbierasz wszystkich owadów.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także