Balkon i ogródOgródOstatnia chwila, by zwalczyć chwasty przed zimą. Zrób to teraz, a wiosną też się nie pojawią

Ostatnia chwila, by zwalczyć chwasty przed zimą. Zrób to teraz, a wiosną też się nie pojawią

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej?
Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej?
Źródło zdjęć: © Genialne

15.11.2023 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za chwilę rozpocznie się zima. To ostatni moment, żeby usunąć chwasty z kostki brukowej. Poznaj sposób, który sprawi, że niechciane rośliny nie pojawią się na podjeździe nawet wiosną.

Kostka brukowa to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do wybudowania podjazdów czy ścieżek prowadzących do drzwi. Jest tania, bowiem cena za metr kwadratowy zaczyna się od 20 złotych, a przy tym efektowna i łatwa do ułożenia.

Mogłoby się wydawać, że to materiał idealny. Niestety, ma on jedną, małą wadę. Z czasem w szczelinach pojawiają się chwasty, a na powierzchni osadza się mech. Pierwsze chwasty pojawiają się już wczesną wiosną. Wyjaśniamy, jak temu zapobiec już teraz, jesienią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego na kostce brukowej pojawiają się chwasty?

Położenie kostki brukowej wymaga przeprowadzenia drenażu powierzchni. Niestety, mało kto o tym pamięta, przez co ziemia pod kostką staje się wyjałowiona i wilgotna — to warunki, w których chwasty czują się najlepiej.

Pojedyncze chwasty nie stanowią kłopotu, ponieważ można je łatwo wyrwać wraz z korzeniami. Ale co robić, gdy jest ich więcej? Jeśli ten problem dotyczy twojego podjazdu, mamy dla ciebie skuteczne rozwiązanie. Wystarczy, że przygotujesz domowy oprysk do chwastów, bazujący na naturalnych, ogólnodostępnych składnikach. Zabieg przeprowadź jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg, a niechciane rośliny nie pojawią się do wiosny, a i wtedy będzie ich o wiele, wiele mniej.

Spryskaj tym kostkę jeszcze przed pierwszym śniegiem. Wiosną zapomnisz o chwastach

Przygotowanie oprysku jest banalnie proste. Potrzebujesz trzech rzeczy — niewielkiej butelki z atomizerem, wody oraz octu. 2/3 pojemności butelki wypełnij octem, a 1/3 wodą. Całość dokładnie wymieszaj, a tak przygotowanym roztworem spryskaj kostkę brukową. Zabieg przeprowadź w bezwietrzny, bezdeszczowy, słoneczny dzień. Powtarzaj go dwa razy w tygodniu przez trzy tygodnie. Po miesiącu pozbędziesz się chwastów na dobre.

Dlaczego głównym składnikiem jest ocet? Działa niczym herbicydy, czyli preparaty przeznaczone do selektywnego usuwania chwastów, które używane są w rolnictwie. Ocet, w odróżnieniu od herbicydów, jest tani, dostępny w każdym sklepie i przede wszystkim bezpieczny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także