Oto co zrobić z piwoniami, kiedy przekwitną. Jest jedna reguła
22.06.2023 18:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Początek lata to sezon tych kwiatów, które są chętnie i często sadzone w ogrodach. Jednak wiele problemów sprawia odpowiednia pielęgnacja tych roślin. Sprawdź, kiedy przycinać piwonie.
Kwiaty te przykuwają uwagę dzięki bujnym i kolorowym kwiatostanom w odcieniach różu, bieli oraz żółci. Kluczowe w ich pielęgnacji nie jest tylko regularne polewanie czy nawożenie, ale przede wszystkim przycinanie. Nawet u doświadczonych ogrodników pojawia się niemały problem z kwestią odpowiedniego czasu na przeprowadzenie tego zabiegu.
Uprawa piwonii
Rośliny te pochodzą z Azji oraz Europy, a w naszym kraju zyskały niesłabnącą popularność. Piwonie lub też peonie potrafią osiągać do 200 cm wysokości, a do najczęściej spotykanych gatunków zaliczają się piwonia chińska, drzewiasta, lekarska oraz koperkowa. Kwiaty te najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych i ciepłych, jak również preferują gleby żyzne oraz próchnicze, które powinny być stale wilgotne. Jednak nie należy peoni przelewać, ponieważ nadmiar wody powoduje gnicie korzeni rośliny. Warto dodać, że podlewanie trzeba wykonywać bezpośrednio do gruntu, a nie po liściach lub kwiatach rośliny.
Kiedy przycinać piwonie?
Bardzo ważnym w uprawie peonii jest odpowiednie ich przycinanie. Zaleca się ciąć pędy na wysokości 1/3 ich długości, ale nie mniej niż 7 centymetrów od pąków. Zabieg ten poprawi kwitnienie rośliny oraz pozwoli jej rozwinąć nowe pąki, oraz odmłodzi peonię. Jednak nie wolno wykonywać go podczas wegetacji piwonii, ponieważ osłabi to kwiat, a nawet zatrzyma kwitnienie. Dlatego należy przycinać peonie na jesień, kiedy wchodzą w stan hibernacji lub na wiosnę przed rozwinięciem nowych pędów.
Należy jednak przycinać przekwitnięte kwiaty. Wtedy nie będą niepotrzebnie obciążać rośliny. Będzie mogła spokojnie rosnąć i wzmacniać się na kolejny sezon.
Domowy nawóz dla piwonii
Raz do roku na jesień należy wymieszać ziemię z kompostem albo obornikiem, ponieważ zapewni on odpowiedni poziom substancji odżywczych na nowy sezon. Natomiast na wiosnę warto odżywiać peonię fosforem, który pozwoli jej bujnie i zdrowo rosnąć. Dlatego warto przygotować samodzielnie nawóz, który będzie tani oraz ekologiczny. Wystarczy wziąć fusy po kawie, które pozwolą glebie utrzymać wilgoć i odpowiednią ją ukwaszą. Istnieją dwa sposoby wykorzystania fusów: wystarczy rozsypać je wokół rośliny lub zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi; albo zalać je 10 litrami wody, a następnie wymieszać i stosować do podlewania peoni raz na dwa tygodnie.