PoradyLajfhakiOto dlaczego coraz więcej osób owija folią spożywczą swoje walizki

Oto dlaczego coraz więcej osób owija folią spożywczą swoje walizki

folia spożywcza na walizkach fot. pixabay / getty images
folia spożywcza na walizkach fot. pixabay / getty images
03.05.2023 09:46, aktualizacja: 03.05.2023 11:46

Trend na owijanie bagażu folią spożywczą jest coraz bardziej popularny i widoczny szczególnie m.in. na lotniskach. Folia spożywcza na walizkach chroni je przed różnymi czynnikami zewnętrznymi podczas transportu. Sprawdź sposób, jak i dlaczego  folią spożywczą owinąć walizkę.

Na lotniskach w Europie Zachodniej istnieje możliwość "pakowania walizki", jednak jest to koszt około 20 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki nie tak tanio. Mimo to, wiele osób decyduje się na taką usługę. Warto wiedzieć, że sam możesz owinąć przed podróżą swoją walizkę w domu, a raz zakupiona rolka taśmy foliowej wystarczy na długi czas.

Dlaczego owija się folią walizkę?

Powodów jest bardzo wiele, jedni stosują ją w celu ochrony tworzywa, z jakiego wykonana jest walizka, a inni, owijając bagaż, dbają o zapakowane w nim przedmioty. Istotnymi czynnikami stosowania foli są:

  • Zadrapania i brud, które powstają w podczas transportu walizki do luku bagażowego w samolocie. Co ciekawe folia ochrania walizkę przed pęknięciem oraz dostępem osób trzecich do jej zawartości;
  • Przemytnicy, którzy często wykorzystują bagaże nieświadomych podróżnych do przemytu w nich narkotyków. Kiedy walizka jest zabezpieczona folią, to prawdopodobieństwo przestępstwa minimalizuje się do zera. Ponieważ od razu zauważyć można po śladach na folii, czy ktoś próbował dostać się do jej środka;
  • Dodatkowe koszty, większość podróżnych decyduje się na własnoręczne owijanie bagaży w domu, co oszczędza ich pieniądze i nie generuje dodatkowy oraz zbędnych kosztów.
Zagubiony bagaż to zmora urlopowiczów. Fot. Getty Images
Zagubiony bagaż to zmora urlopowiczów. Fot. Getty Images

Jak układać walizkę w luku bagażowym?

Wchodząc na pokład samolotu z walizką, musisz wiedzieć, jak prawidłowo umieścić ją w luku bagażowym nad głową. Sposób ten jest ściśle określony przez przepisy w wielu liniach lotniczych. Wiele osób umieszcza ją poziomo, co na pierwszy rzut oka jest poprawne, bo gwarantuje największą stabilizację bagażu. Jednak nie jest to prawidłowy sposób, ponieważ powinniśmy kłaść ją poziomo, ale w taki sposób, aby krótszy bok był pionowo. Wtedy w luku zyskujemy więcej miejsca dla pozostałych współpasażerów i ich walizek.

Obraz

Co robić jeśli bagaż się zgubi?

Na początku warto opanować nerwy i udać się na lotnisku do biura bagażu zaginionego (Lost & Found), a następnie wypełnić protokół PIR (raport niezgodności mienia). Następnie musisz okazać dokument tożsamości i kartę pokładową z kwitem bagażowym oraz opisać zaginiony bagaż i podać adres, na który mają zostać dostarczone.

Jak przygotować koszulki do spakowania żeby zajmowały mniej miejsca

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także