PoradyOto dlaczego coraz więcej osób zakopuje skorupki jajek pod pomidorami

Oto dlaczego coraz więcej osób zakopuje skorupki jajek pod pomidorami

nawóz do pomidorów ze skorupek jajek, fot. Getty Images/Genialne.pl
nawóz do pomidorów ze skorupek jajek, fot. Getty Images/Genialne.pl
26.05.2023 10:33

Każdy ogrodnik marzy o tym, by jego krzaczki obrodziły mnóstwem dorodnych pomidorów. Aby tak się stało, należy odpowiednio dbać o uprawę od samego początku. Pomocny będzie nawóz do pomidorów ze skorupek jajek. Jeśli chcesz go wypróbować, zrób to podczas sadzenia krzaczków.

Zgodnie z ogrodniczym kalendarzem po tzw. zimnej Zośce można spokojnie sadzić w ogrodach rośliny bez obaw, że zniszczą je przymrozki. To doskonały moment, by przenieść do gruntu m.in. sadzonki pomidorów. Podpowiadamy, co zrobić, by dobrze się przyjęły i zdrowo rosły.

O czym pamiętać podczas sadzenia pomidorów?

Bez względu na to, czy sam przygotowałeś sadzonki pomidorów z nasion, czy kupiłeś je w sklepie ogrodniczym, przed wsadzeniem ich na grządki, powinieneś je zahartować. Na tydzień przed wsadzaniem do gruntu zacznij stopniowo wystawiać je na zewnątrz, by przystosowywały się do panujących tam warunków. Dzięki temu krzaczki będą silniejsze i łatwiej się przyjmą. Pod uprawę pomidorów wybierz miejsce jak najbardziej słoneczne. Owoce dojrzewające w cieniu będą miały gorszy kolor, a także smak. Zadbaj również o odpowiednie podłoże - żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Przed wsadzeniem pomidorów przekop ziemię i usuń wszystkie chwasty. Przygotuj dołki o objętości dwa razy większej niż bryły korzeniowe sadzonek. Rozmieść je w odstępach wynoszących przynajmniej 50 cm. Aby od początku stymulować wzrost roślin, możesz zastosować nawóz, np. ze skorupek jaj.

Nawóz do pomidorów zrobisz ze skorupek jajek . fot. Getty Images
Nawóz do pomidorów zrobisz ze skorupek jajek . fot. Getty Images

Jak zrobić nawóz do pomidorów ze skorupek jajek?

Aby pomidory prawidłowo się rozwijały, potrzebują wapnia. Jego naturalnym i łatwo dostępnym źródłem są skorupki jaj. Wykorzystanie ich do nawożenia pomidorów jest bardzo łatwe. Wystarczy włożyć 1 pokruszoną skorupkę jajka do każdego dołka, w którym będziesz sadził pomidory. Substancje odżywcze będą stopniowo uwalniane do gleby pod wpływem wilgoci. Nawóz do pomidorów ze skorupek jaj wyraźnie wzmocni sadzonki. Nawóz ze skorupek możesz stosować również na późniejszym etapie uprawy, mieszając go z ziemią wokół pomidorów. Dzięki dostarczeniu roślinom wapnia unikniesz też problemów z gniciem owoców (to częsty skutek niedoboru tego pierwiastka).

Nawóz do pomidorów ze skorupek jajek to bardzo dobra odżywka. Fot. Genialne.pl
Nawóz do pomidorów ze skorupek jajek to bardzo dobra odżywka. Fot. Genialne.pl

Co jeszcze pomoże wzmocnić korzenie pomidorów?

Aby wzmocnić korzenie sadzonek pomidorów, możesz zrobić jeszcze jedną rzecz. Zasadź krzaczki głęboko w ziemi. Pomidory mają zdolność wytwarzania korzeni również na łodydze. Nowe korzenie pojawią się na całym wkopanym w ziemię fragmencie rośliny. Dzięki temu krzaczek urośnie większy i będzie bardziej odporny np. na silne wiatry. Lepiej poradzi sobie również z pobieraniem z ziemi wody i składników odżywczych. To przełoży się na obfitsze plony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także