Oto dlaczego pomidory malinowe są droższe od innych. Mało kto o tym wie
Wiele osób tę odmianę uważa za zdecydowanie najsmaczniejszą, ale fakt ten sam w sobie nie tłumaczy jeszcze, dlaczego pomidory malinowe są droższe od innych. Wyjaśnimy tę kwestię, a także podpowiemy, jakie mają specjalne wymagania w stosunku do zwykłych odmian.
02.06.2023 07:22
Pomidory niezmiennie należą do najchętniej uprawianych i konsumowanych w Polsce warzyw, ale z roku na rok uprawia się i je coraz więcej rzadszych i bardziej wymagających odmian, a coraz mniej tych najzwyklejszych. Wiele osób nie do końca rozumie, dlaczego tak się dzieje, zwłaszcza że np. malinówki są droższe od większości innych pomidorów.
Dlaczego pomidory malinowe są droższe od innych?
Przede wszystkim dlatego, że ogólnie rzecz biorąc, są trudniejsze w uprawie - mają nieco wyższe wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o temperaturę i ilość światła, jaką trzeba im zapewnić do prawidłowego wzrostu. A ponadto z jednego krzaczka ogrodnik jest w stanie zebrać mniejszy plon niż w przypadku zwykłych odmian. To oczywiście przekłada się na cenę. Pomimo to od mniej więcej 10 lat stale rośnie udział malinówek w sprzedaży. Bierze się to stąd, że z roku na rok stajemy się coraz bogatszym społeczeństwem i możemy sobie pozwolić na to, by kupić dla siebie nieco droższe pomidory. Co prawda trend ten mógł się ostatnio nieco zmienić na skutek inflacji, ale nie ma jeszcze danych, które pozwoliłyby to dokładnie zbadać. Do najpopularniejszych w naszym kraju odmian malinówek należą:
- Adonis;
- Bawole Serce;
- Maliniak;
- Pomidor Malinowy Warszawski;
- Pomidor Malinowy Ożarowski.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Uprawa pomidorów malinowych - czym się różni od uprawy zwykłych odmian?
Przede wszystkim przygotowując miejsce pod uprawę, wybierz takie stanowisko, które jest dobrze nasłonecznione, a jednocześnie dobrze osłonięte przed wiatrem. Kluczowe w przypadku każdej odmiany pomidorów jest nawadnianie. Z jednej strony te warzywa zdecydowanie lubią mieć prawie stale wilgotną glebę, z drugiej grozi ona zawsze pojawieniem się chorób. Zwłaszcza chorób grzybiczych. Dlatego dobrze, aby gleba gdzie rosną, była dobrze przepuszczalna - tak, aby nie miała problemów z poradzeniem sobie z ewentualnym nadmiarem wody. Pamiętaj także, że większość malinówek tworzy duże, ciężkie owoce i krzaczki mogą w pewnym momencie zacząć się pod nimi uginać. Warto im pomóc odpowiednimi podporami.
Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!