PoradyOto dlaczego pomidory zwijają swoje liście. Reaguj na ten sygnał alarmowy

Oto dlaczego pomidory zwijają swoje liście. Reaguj na ten sygnał alarmowy

zwijające się liście pomidora są sygnałem alarmowym, fot. gettyimages
zwijające się liście pomidora są sygnałem alarmowym, fot. gettyimages
Manuel
15.06.2023 07:57

Bardzo wielu ogrodników-hobbystów nie zdaje sobie sprawy, co oznaczają zwijające się liście pomidora. A jest to jedna z głównych oznak wskazujących na to, że z twoimi krzaczkami dzieje się coś złego. Zapoznamy cię ze wszystkimi możliwymi opcjami i podpowiemy jak takim sytuacjom zaradzić.

Pomidory - wbrew temu, co sądzą niektórzy - wcale nie są takie łatwe w uprawie. Przynajmniej jeżeli zależy ci na ponadprzeciętnych rezultatach i obfitym plonie. Rośliny same komunikują nam swoje potrzeby w różny sposób. Sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś złego bardzo często wysyłają za pośrednictwem swoich liści.

Co oznaczają zwijające się liście pomidora?

Oto sytuacje, z jakimi najczęściej się spotkasz

Zwijanie się liści w łódeczkę

W tym przypadku liście skręcają się najczęściej wzdłuż nerwów, tworząc przy tym charakterystyczne kształty przypominające małe łódki. Najczęstszą przyczyną będzie tutaj brak dostatecznej ilości wody (susza). Przyjrzyj się jednak bardzo dokładnie swoim krzakom. Jeśli poza charakterystycznym kształtem zauważysz plamy lub przebarwienia na liściach, to może to oznaczać chorobę grzybową lub przelanie wodą. Liście zwinięte w łódeczkę to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych pomidorów. Czasem stosują go także w przypadku mniej znanych jednostek chorobowych czy nieoczywistych problemów z rozwojem.

zwijające się liście pomidora, fot. freepik
zwijające się liście pomidora, fot. freepik

Krzak pomidorów zwija swoje liście do dołu

Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest problem z nawozem (przenawożenie). Twoja roślina otrzymała prawdopodobnie zbyt dużą dawkę azotu. Ten pierwiastek zamiast wspierać wzrost pomidorów, to zaczął blokować ich rozwój. Takiej sytuacji zwykle też towarzyszy intensywnie, ciemnozielony kolor liści. Najprostszym wyjściem w tym wypadku jest przerwanie nawożenia i obserwowanie rośliny. Jeśli obawiasz się, że to za mało, a dawka azotu była potężna, to możesz także rozważyć wypłukanie gleby. Uważaj jednak przy tym, aby nie przelać rośliny.

Liście zwijają się i skręcają do góry 

W tym wypadku winowajcą jest zbyt duża ilość słońca. Pomidory są warzywami, które lubią promienie słoneczne, ale nie można wystawiać krzaczków na zbyt dużą ilość światła (równie źle czują się w zbyt zacienionych miejscach). Będziesz musiał pomyśleć o jakiejś osłonie, która zmniejszy ilość słońca padającego na krzak, albo o przesadzeniu rośliny.

zwijające się liście pomidora, fot. freepik
zwijające się liście pomidora, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także