Oto dlaczego twój pies panicznie boi się burzy. Nie bez powodu tak żałośnie skomle
Nie od dziś wiadomo, że czworonogi mają bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie. Szczególnie tyczy się to słuchu i węchu. Co więcej, są odgłosy, których częstotliwość jest taka, że ludzkie ucho ich nie wyłapie, ale psie już tak. Oto dźwięki, które słyszą tylko psy.
27.07.2023 21:39
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twój pies źle reaguje na dźwięk burzy lub odkurzacza? To cena, jaką płaci za bardzo wyostrzony słuch. Te bodźce są dla niego dużo głośniejsze i intensywniejsze. Dlatego wywołuje to u niego ataki paniki i mocny stres.
Jakie dźwięki słyszą psy?
Zmysł słuchu psa jest wrażliwy na tony wysokie i ultradźwięki, dlatego huk wybuchu, dźwięk suszarki do włosów, odkurzacza oraz burzy wywołuje u nich agresywne i paniczne reakcje. Może szczekać, biegać w amoku lub się trząść w wyniku oddziaływania mocnego stresu i strachu. Jak różni się ludzki słuch od psiego? Przede wszystkim odbiorem częstotliwości. Ludzie potrafią odebrać fale dźwiękowe z zakresu 20-20 000 Hz, zaś nasi czworonożni przyjaciele między 65 - 45 000 Hz. Dodatkowo ich uszy są inaczej zbudowane niż nasze. Wyróżnia je większe ucho zewnętrzne, a małżowina potrafi zebrać o wiele więcej dźwięków. Mają też szerszy kanał słuchowy i bardziej uwrażliwione na wibracje kosteczki słuchowe. To właśnie przez to większość dźwięków jest dla nich głośniejsza niż dla człowieka. Są też dźwięki, które słyszą tylko psy!
Powód, dlaczego pies boi się burzy
Każdy grzmot jest dla psiaka powodem do odczuwania sporego lęku graniczącego z atakami paniki. Odbiera go jako bolesny hałas, którego po prostu się boi. Czuje nie tylko niebezpieczeństwo, ale i bezradność, ponieważ nie widzi wroga, którego mógłby zaatakować w obliczu zagrożenia, a słyszy jedynie dźwięk. To potęguje w nim wszystkie negatywne emocje. Dlatego, jeśli widzimy, że pies wpadł w panikę, trzeba go od razu oddzielić od stresora. Niektórzy zamykają na czas burzy psiaki w łazience, inni zaś próbują odciągnąć psią uwagę. Są też tacy, którzy podają pupilom leki uspokajające, jednak wiadomo, że te mogą nie być obojętne dla ich organizmu. Mówiąc o dźwiękach, które słyszą tylko psy, warto wspomnieć też o gwizdku ultradźwiękowym, który po dmuchnięciu wydaje odgłos słyszalny jedynie przez psie ucho (nam może się wydawać, że nie wydaje on żadnego dźwięku). Często używa się go do tresury i przywoływania czworonogów podczas spacerów czy polowań. Jest mały i lekki, dlatego można stosować go jako brelok do spodni.