PoradyLajfhakiOto dlaczego Twój storczyk ma tak dużą ilość korzeni powietrznych

Oto dlaczego Twój storczyk ma tak dużą ilość korzeni powietrznych

Storczyk zwany też orchideą to egzotyczny kwiat, który nie traci na popularności. Zasłynął z unikatowego kształtu kwiatostanów oraz korzeni powietrznych, które często wystają z doniczki. Sprawdź, co to takiego i do czego służą korzenie powietrzne storczyka.

korzenie powietrzne storczyka fot. genialne.pl
korzenie powietrzne storczyka fot. genialne.pl

Kiedy roślina posiada wiele korzeni powietrznych, to znaczy, że nie jest prawidłowo uprawiania. Pochłaniają one wilgoć i są pozostałością po wzroście w naturalnym środowisku. Co ciekawe stanowią podporę dla rośliny, ale nie powinno być ich zbyt dużo.

Przyczyny rozwoju korzeni powietrznych storczyka

Orchidea jak każda roślina potrzebuje prawidłowych warunków do rozwoju. Jednak przez to, że pochodzi z tropików, nie jest to łatwe zadanie. Szczególnie latem i podczas sezonu grzewczego pojawia się bardzo niska wilgotność oraz wysoka temperatura. Wtedy gleba storczyka wysycha, więc korzenie poszukują wilgoci i rozrastają się w różnych kierunkach. Dlatego powstają korzenie powietrzne, które znajdują się ponad powierzchnią doniczki. Należy wtedy przenieść kwiat w nowe miejsce, a jego korzenie przykryć i oczywiście podlać roślinę miękką wodą. Pojawienie się korzeni powietrznych, może wiązać się także z nadmiernym podlewaniem rośliny, która w ten sposób ratuje swoje korzenie przed gniciem. Tak samo dzieje się, kiedy storczyk ma mało światła lub gęste podłoże.

liście storczyka marszczą się fot. genialne.pl
liście storczyka marszczą się fot. genialne.pl

Jak uprawiać storczyki?

  • Podlewanie powinno być uzależnione od warunków atmosferycznych, ponieważ to główny wskaźnik, do którego dobieramy odpowiednią ilość wody. Najlepiej wykonywać tę czynność co 7-10 dni, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Woda powinna być przegotowana i odstana co najmniej dobę, nie zaleca się stosowania wody chlorowanej lub twardej. Dawka nawodnienia powinna być nie za duża, aby roślina nie stała w wodzie, ponieważ zacznie pleśnieć i pojawią się korzenie powietrzne. Jak również nie za mała, bo przesuszymy storczyka.
  • Stanowisko dla storczyka powinno być jasne, ale nie bezpośrednio słoneczne. Dlatego najlepiej sprawdzi się parapet wschodni oraz temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza, ponieważ w niższej rośliny marzną. W lecie dobrze jest przestawić orchideę w inne miejsce, aby promienie słoneczne nie zahamowały rozwoju kwiatostanów.
  • Przesadzanie storczyków powinno być wykonywane co dwa lata ze względu na rozrastający się system korzeniowy. Kwiaty te lubią podłoże przepuszczalne z dodatkiem drenażu keramzytowego. Najlepiej wykonywać je na wiosnę i usuwać wszystkie suche oraz przegniłe korzenie.
  • Nawożenie to również ważny czynnik w hodowli orchidei. Wystarczy przygotować odżywkę z czosnku, drożdży lub skórki bananowej.
nawóz z ryżu do storczyków, fot. gettyimages
nawóz z ryżu do storczyków, fot. gettyimages