Te sprzęty odłącz z prądu. Zużywają go nawet wtedy, kiedy ich nie używasz
Rachunki za prąd są w ostatnich miesiącach zmorą wielu gospodarstw domowych. Ceny zamrożono, ale tylko do określonego limitu, dlatego wiele osób zastanawia się, jak ograniczyć zużycie energii, by go nie przekroczyć. Tymczasem wystarczy wyłączać na noc kilka urządzeń, by odczuć finansową różnicę.
Wsparciem na czas kryzysu energetycznego ma być dla polskich rodzin zamrożenie taryf przez dostawców energii elektrycznej. Niższe stawki będą obowiązywać tylko na 2000 kWh (kilowatogodzin) w skali roku, a po przekroczeniu tej ilości ceny wzrosną ponad dwukrotnie. Każdy chce, by roczne zużycie energii w jego domu nie przekroczyło wskazanego limitu. Podpowiadamy, jak to zrobić, nie ograniczając znacząco korzystania ze sprzętów domowych.
Na czym zaoszczędzić prąd?
Zużycie energii w domu można znacząco zmniejszyć, w zasadzie w ogóle tego nie odczuwając. W naszych domach znajduje się bowiem sporo sprzętów, które pobierają dużo prądu również wtedy, gdy ich nie używamy, np. w nocy. Wystarczy odłączyć je od zasilania, gdy idziemy spać i ponownie podłączyć rano, gdy będziemy ich potrzebować. Na listę takich sprzętów należy wpisać wszystkie urządzenia z diodami, ale nie tylko.
Na czym można zaoszczędzić prąd w nocy?
Większość osób zdaje sobie sprawę, że zużycie prądu można zmniejszyć, wyciągając z gniazdka ładowarkę do telefonu, kiedy jej nie używamy. Jest jednak spora grupa urządzeń, które pozostawiamy podłączone do zasilania przez całą dobę, choć wcale nie ma takiej potrzeby. W nocy większość domowych sprzętów nie musi być wpięta do sieci (wyjątkiem jest lodówka, która wymaga stałego dopływu prądu). Niektóre z nich, choć są dość niepozorne, znacząco zwiększają zużycie prądu. Do takich urządzeń należą:
- routery,
- mikrofalówki,
- drukarki,
- telewizory i inne sprzęty użytkowe.
Jak jeszcze oszczędzać prąd na co dzień?
Odłączanie na noc urządzeń, które wymieniliśmy, to tylko jeden z wielu sprytnych patentów, które pomogą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Możesz również wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka zwyczajów, które pomogą oszczędzać energię.
- Jeśli ubrania nie mają mocnych zabrudzeń, zmniejsz temperaturę prania do najniższej możliwej.
- Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz.
- Nie wstawiaj do lodówki ciepłego jedzenia.
- Staraj się, by w zamrażarce było jak najmniej wolnej przestrzeni.
- Nie otwieraj zbyt często piekarnika podczas pieczenia.
- Gotuj potrawy pod przykryciem i nie zaglądaj zbyt często do garnków.
- Rozmrażaj lodówkę, kiedy warstwa lodu ma powyżej 1 cm.
- Pralkę i zmywarkę włączaj tylko wtedy, kiedy są już całkowicie zapełnione.