PoradyLajfhakiOto główne powody, przez które azalia nie kwitnie bujnie w ogrodzie

Oto główne powody, przez które azalia nie kwitnie bujnie w ogrodzie

azalia nie kwitnie fot. freepik
azalia nie kwitnie fot. freepik

12.08.2023 12:05

Azalia to piękna i popularna roślina ogrodowa, która nie tylko cieszy oczy pięknymi i delikatnymi kwiatami, ale jest łatwa w uprawie. Idealnie nadaje się do aranżacji małego i większego ogrodu. Zdarza się jednak, że azalia nie kwitnie. Podpowiadamy, dlaczego i co zrobić, aby tak się nie działo.

Zdarzyć się może, zarówno doświadczonemu ogrodnikowi, jak i początkującemu, że azalia nie kwitnie, mimo jej pielęgnacji. Może wynikać to z kilku przyczyn. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego azalia nie kwitnie?

Obraz

Sposób na kwitnienie azalii

Podstawą uprawy tej rośliny jest zapewnienie jej kwaśnej gleby (pH 4,0-5,5), która jest lekka, przepuszczalna i bogata w próchnicę. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Wiosną i latem należy ją obficie podlewać, najlepiej z rana i wieczorem używając do tego miękkiej wody lub deszczówki. Przesuszenia podłoża pod azalię nie powinno mieć to miejsca, bo liście będą brązowieć i opadać, a kwitnienie się osłabi. Szczególnie trzeba na to uważać, jeśli azalia rośnie w mocno nasłonecznionym miejscu. Jej krzewów nie musisz też przycinać, tylko wyłamywać przekwitłe kwiatostany palcami, kiedy skończy się ich kwitnienie. Powodem, dla którego azalia nie kwitnie, jest też brak dobrego nawożenia. Pamiętaj, aby dokarmiać ją kompostem lub nawozem organicznym, wtedy będzie się zdrowo się rozwijała i cieszyła oczy. Teraz już wiesz, czego unikać w przypadku uprawy azalii.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także