PoradyLajfhakiOto jak i kiedy nawozić fusami warzywa i kwiaty w ogrodzie

Oto jak i kiedy nawozić fusami warzywa i kwiaty w ogrodzie

fusy z kawy w ogrodzie fot. freepik
fusy z kawy w ogrodzie fot. freepik
05.07.2023 22:15

Wiele osób po wypiciu kawy wyrzuca fusy do kosza, traktując je jako zbędny odpad. Jednak mają one w sobie wiele korzystnych składników odżywczych, które mogą poprawić kondycję roślin ogrodowych. Podpowiadamy, jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie.

Fusy z kawy zawierają w sobie fosfor, azot i potas, które poprawiają nie tylko wzrost roślin, lecz także strukturę ziemi. Ponadto zapobiegają atakom szkodników oraz licznych chorób, przez co mają właściwości ekologiczne dla środowiska. Dlatego można stosować je jako nawóz lub odstraszasz do owadów.

Jak stosować fusy z kawy w ogrodzie?

Pierwszym krokiem jest wysuszenie w przewiewnym miejscu fusów, a następnie przesypanie ich do szczelnego pojemnika np. ceramicznego lub szklanego, co zapobiegnie utracie wilgoci. Potem wystarczy rozsypać fusy wokół roślin lub przygotować z nich napar do podlewania w proporcji fusów do wody 1:10. W tych sposobach ważne jest, aby zachować umiar, ponieważ nadmierne nawożenie roślin fusami może im zaszkodzić. Istotnym elementem, o którym należy pamiętać przy stosowaniu tego ekologicznego nawozu, jest używanie go do roślin lubiących kwaśne podłoże np. hortensji lub rododendronów. Można też fusy kompostować i dzięki temu uzyskać żyzny nawóz organiczny.

Obraz

Zasady stosowania fusów z kawy w ogrodzie

Warto pamiętać o zasadzie, że im więcej fusów, tym bardziej zakwaszone podłoże. Przed wysypaniem fusów dobrze jest rozmieszać je z glebą, aby zapobiec powstawaniu grudek. Jeśli zapach kawy w ogrodzie jest drażniący, to można przysypać fusy warstwą ściółki, która skutecznie go wyeliminuje, ale zapach kawy odstrasza wiele szkodników, w tym ślimaki. Fusów można używać do nawożenia roślin, warzyw, owoców, ale tylko w sposób rozsądny i przemyślany.

Obraz

Jak i kiedy nawozić rośliny fusami z kawy?

Warto wykonać podział, dzięki któremu będziesz wiedzieć, jak, kiedy i którą roślinę nawozić. Podane poniżej proporcje stosowania fusów będą odpowiadały ilości na 1 m2 powierzchni. Warzywa nawozi się co 3 tygodnie fusami od 1 do 2 kilogramów. Rośliny doniczkowe i zioła zwiększą intensywność koloru i smaku, jeśli zastosujesz 1 łyżkę fusów na doniczkę co 2 tygodnie. Kwiaty ogrodowe wymagają do 2 kg nawozu z fusów raz w miesiącu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także