Oto jak uprawiać malinowe pomidory w ogrodzie. Będą obficie owocowały
Pyszne, słodziutkie i soczyste - chcesz mieć takie pomidory malinowe w ogrodzie? Jest to możliwe! Mowa tu o konkretnej ich odmianie. Odpowiednia pielęgnacja i doza cierpliwości zagwarantuje Ci duże plony. O jakiej odmianie mowa?
Pomidory malinowe mają kilka swoich odmian. Różnią się one między sobą odpornością, wielkością owoców czy okresem dojrzewania. Zasiej tę konkretną w ogrodzie i przekonaj się, jak smaczne mogą być własne pomidory! Wyjaśniamy Ci krok po kroku - jak to zrobić!
Jak uprawiać malinowe pomidory w ogrodzie?
Wiedza to podstawa, abyś uniknął błędów początkującego. Dokładne poznanie rośliny i jej potrzeb - zagwarantuje Ci sukces w uprawie. Pomidory malinowe, wyróżniają się gęstym i soczystym miąższem oraz wyczuwalną słodyczą. Nic więc dziwnego, że zyskały na popularności. To jedne z najpyszniejszych pomidorów. Są też delikatne, dlatego długo nie można ich przechowywać. Mimo to uprawa pomidorów malinowych nie różni się bardzo od hodowania innych gatunków. Nie są to warzywa o specjalnych wymaganiach, nie znoszą jak każde pomidory spadków temperatury poniżej 10°C.
Sadzenie pomidorów malinowych krok po kroku
Pomidory malinowe sieje się w marcu - najpóźniej na początku kwietnia. Po 4 tygodniach rozsadza się je do większych doniczek. Do gruntu sadzi się je po 15 maja, kiedy nie ma już ryzyka występowania przymrozków. Umieszcza się je głęboko w ziemi, która musi sięgać do pierwszych liści. Z upływem czasu wzdłuż łodygi pojawią się nowe korzenie - dzięki temu sadzonka będzie mocniejsza.
Oto wskazówki, jak zrobić ten proces prawidłowo:
- Wykop głęboki dołek.
- Wsyp na jego dno ok. pół garści: obornika granulowanego lub nawozu do pomidorów.
- Wymieszaj nawóz z ziemią.
- Wyjmij sadzonki z doniczek i umieść głęboko w ziemi.
- Zasyp je ziemią i wokół głównego pędu zrób wgłębienie.
- Wbij obok sadzonki mocny palik.
- Przywiąż do palika łodygę pomidora za pomocą kawałków materiałów.
- Wyściółkuj grządki słomą - ograniczy ona wysychanie podłoża i pojawiania się chwastów.
- Podlej sadzonki dużą ilością wody.
Jeśli zauważysz, że po posadzeniu liście pomidorów malinowych "omdlały" - nie martw się. To naturalna ich reakcja na zmianę warunków. Pojawia się, jeśli nie były one wcześniej hartowane. Dlatego polecamy Ci przez pierwsze dni od zasadzenia owinąć je na noc wiosenną agrowłókniną. Rano należy ją zdjąć, dzięki temu pomału pomidory malinowe przyzwyczają się do warunków ogrodowych.
Pielęgnacja pomidorów malinowych
Pielęgnacja tych niezwykle smacznych i soczystych pomidorów opiera się na 3 krokach. Są nimi: podlewanie, nawożenie i usuwanie "wilków", czyli gałązek, które wyrastają między główną łodygą a pędem z kwiatami i owocami, Oto wskazówka, jak pielęgnować pomidory:
- Podlewanie — nawadniaj warzywa regularnie co 2-3 dni. W dni upalne codziennie. Jednak nie podlewaj ich zbyt obficie - to zagrozi chorobami grzybowymi.
- Nawożenie — jeśli dodałeś w czasie sadzenia obornik - nawożenie zacznij po upływie 4 tygodni. Pomidory malinowe dokarmiaj preparatami lub domowymi nawozami z fosforem i potasem. Stymulują kwitnienie oraz owocowanie.
- Usuwanie tzw. wilków — to konieczność, dlatego, że zagęszczają one sadzonki, a to powoduje wzrost ryzyka rozwoju chorób grzybowych. Kradną one też składniki, które mogłyby zostać przekazane na dojrzewanie owoców.
Pod koniec sierpnia przeprowadź tzw. ogławianie. Jest to czynność polegająca na skracaniu głównych pędów roślin. Obetnij gałązki na wysokości 2-3 liścia nad najwyżej położonym gronem tak, aby na każdej z nich znajdywały się maksymalnie 4 skupiska z 5 zawiązkami owoców. Ogranicz wtedy też podlewanie i nawożenie.
Najlepiej do warunków szklarniowych i tunelowych sprawdzi się odmiana Fuji Pink, ponieważ to najbardziej odporna odmiana na choroby grzybicze i warunki. Daje ona soczyste, delikatne owoce, które nie mają skłonności do pękania. Polecamy też odmianę Baron - jest może mniej odporna, ale daje obfite plony i duże owoce osiągające gramaturę nawet do 180 g! Tradycyjnie zawsze sprawdzi się pod folią i do gruntu pomidor Malinowy Ożarowski, ulubiony przez wielu smakoszy pomidorów malinowych.