PoradyLajfhakiOdżywka z południa Europy pomoże pelargoniom przetrwać upał. Prosty przepis

Odżywka z południa Europy pomoże pelargoniom przetrwać upał. Prosty przepis

jak zadbać o pelargonie podczas upałów, fot. Getty Images/Freepik
jak zadbać o pelargonie podczas upałów, fot. Getty Images/Freepik

11.07.2023 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żar lejący się z nieba to nieodłączny element wakacji. Nie służy on tylko ludziom, ale także naszym roślinom. Sprawdź jak zadbać o pelargonie podczas upałów.

Od kilku dni za oknem panują bardzo wysokie temperatury, które nie są korzystne dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Mimo tego, że pelargonie są bardzo odpornymi roślinami, to ciężko jest im rosnąć w ostrych promieniach słonecznych. Dlatego latem musisz szczególnie o nie zadbać. Wypróbuj patent na odżywienie pelargonii. Pochodzi on z ciepłego południa Europy i równie dobrze sprawdzi się w polskim klimacie.

Charakterystyka pelargonii

Kwiaty te potrzebują miejsca jasnego, jednak marnieją, kiedy jest im zbyt gorąco. Zaleca się, aby stały na balkonach lub parapetach południowych i sadzone były do ziemi kompostowej lub inspektowej. Podlewanie pelargonii powinno być uzależnione od warunków atmosferycznych. Nie powinny być zbyt przesuszone ani przelane. Rośliny te należy nawozić przynajmniej raz na tydzień, a odwdzięczą się kaskadą kwiatów. Ważne jest także dobranie odpowiedniej wielkości doniczek, ponieważ pelargonie bujnie się rozrastają.

pelargonie na balkonie, fot. Pixabay
pelargonie na balkonie, fot. Pixabay

Jak zadbać o pelargonie podczas upałów?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nawożenie kwiatów. W trakcie upałów zaleca się odżywianie pelargonii minimum dwa razy w tygodniu. Na wiosnę powinno się stosować preparat z azotem, a w kolejnych miesiącach zastąpić go fosforem oraz potasem. W efekcie dostarczone zostaną wszystkie składniki odżywcze, które są pelargoniom niezbędne do życia. Kiedy za oknem jest gorąco, należy przygotować miksturę z suszonego grochu. Zawiera on w sobie m.in. bor oraz magnez, które wzmocnią ich korzenie, łodygi i kwiatostany. 2 łyżki grochu zalej 1 litrem wody, a następnie gotuj przez 5 minut. Na koniec wystarczy ostudzić miksturę i podlewać nią pelargonie co 10 dni, a żaden upał nie będzie im straszny.

jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik

Domowy sposób na odżywienie pelargonii

Wystarczy udać się do apteki i kupić jodynę, która ma właściwości nie tylko ochronne. Następnie do 2 litrów wody należy dodać tylko jedną kroplę jodyny, która przyśpieszy proces metaboliczny kwiatów. Dodatkowo sprawi, że pelargonia będzie odporna na choroby oraz szkodniki. Odżywką podlewaj rośliny, ale uważaj, aby nie zamoczyć ich liści.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także