PoradyLajfhakiOto przepis na domowy oprysk na mszyce z sody oczyszczonej

Oto przepis na domowy oprysk na mszyce z sody oczyszczonej

domowy oprysk na mszyce z sody fot. freepik
domowy oprysk na mszyce z sody fot. freepik
06.08.2023 09:09

Rośliny ogrodowe narażone są na działanie różnego rodzaju szkodników. Najczęściej są to ślimaki, przędziorki, nornice, krety i czy mszyce. Możesz się ich pozbyć bez używania silnej chemii. Podpowiadamy przepis na domowy oprysk na mszyce z sodą

Mszyce potrafią wyrządzić na roślinach niemałe szkody, dlatego trzeba od razu działać, aby zneutralizować ich działanie. Polecamy domowe i naturalne rozwiązanie. Środek na te szkodniki z naszej receptury zrobisz w kilka minut.

Jak pozbyć się mszyc?

Te małe pluskwiaki są popularnymi szkodnikami roślin. Mogą zaatakować je w ogrodach, szklarniach i na balkonach. Najczęściej osiągają one rozmiar 1-2 mm. Z reguły nie atakują one pojedynczo, a w koloniach. Kiedy już pojawią się na roślinach, to zauważyć można ich dość sporą ilość. Szkodliwe są zarówno dorosłe osobniki, jak i ich larwy. Odżywiają się one przede wszystkim sokiem z liści, pąków kwiatowych, młodych pędów, a nawet korzeni. W efekcie osłabiają rośliny i doprowadzają do ich deformacji. Co ciekawe te małe robaczki potrafią wypić wielokrotnie więcej soku, niż same ważą. Są prawdziwymi łasuchami. Nieprzyswojone resztki soku po prostu wydalają, tworząc tym samym spadź, którą potem zbierają pszczoły. Później z tego powstaje miód spadziowy. Niestety spadź wytwarzana przez mszyce dodatkowo przyciąga mrówki, co znów powoduje szkodę dla roślin. Dodatkowo są dobrym towarzystwem dla mszyc, które chronią je jeszcze przed drapieżnikami. Dlatego najlepiej zastosować na nie domowy oprysk.

Znamy skuteczny sposób na mszyce w ogrodzie. Fot. Freepik
Znamy skuteczny sposób na mszyce w ogrodzie. Fot. Freepik

Przepis na domowy oprysk na mszyce z sodą

Zrobienie go jest niezwykle proste i nie wymaga dużego nakładu pracy. Potrzebny będzie ci płyn do naczyń, którego kilka kropli wlej do butelki ze spryskiwaczem i dolej ciepłej wody i energicznie wstrząśnij. Następnie spryskaj dokładnie roślinę i pamiętaj, że szkodniki mogą być również na spodniej części liści. Odczekaj dobę i następnego dnia opłucz rośliny czystą i świeżą wodą. Warto też zastosować oprysk z sodą oczyszczoną, która jest bardzo uniwersalny środkiem czyszczącym. Oto jak to zrobić: weź 0,5 łyżki stołowej sody i rozpuść w 1 l wody. Miksturę zamieszaj i spryskaj rośliny. Do tego wariantu oprysku również możesz opcjonalnie dodać płynu do naczyń - wzmocni dodatkowo efekt.

oprysk na mszyce, fot. freepik
oprysk na mszyce, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także