Olej rzepakowy działa zabójczo na mszyce i inne szkodniki roślin
Zwykle używamy go w kuchni, do smażenia. Nie wszyscy wiedzą, że z oleju rzepakowego można zrobić bardzo skuteczny oprysk na szkodniki. Wyjaśniamy, jak go przygotować i stosować.
04.07.2023 10:00
Olej rzepakowy to naturalny olej, który zawiera m.in. kwasy omega 3 i omega 6. W walce ze szkodnikami kluczowe znaczenie ma jednak inny składnik — kwas oleinowy. To on sprawia, że olej na co dzień stosowany w kuchni zabija insekty oraz roztocza, dzięki czemu doskonale nadaje się na bazę do ekologicznego oprysku.
Na co jest dobry oprysk z oleju rzepakowego?
Owady oddychają przez przetchlinki znajdujące się na ich ciele. Olej je zapycha, dlatego insekty szybko giną. Co ważne, taki oprysk pozwala zlikwidować również larwy oraz jaja szkodników. Ten prosty, domowy preparat można stosować na wiele ogrodowych szkodników, w tym na: mszyce, przędziorki, mączliki, wciornastki, szpeciele czy bawełnice. Olej rzepakowy skutecznie usunie również: miseczniki, miodówki, tarczniki, ochojniki oraz roztocza truskawkowca, owocowca i szklarniowca. Zwalczanie tych szkodników olejem rzepakowym to dobry sposób na uratowanie drzew owocowych oraz upraw warzyw. Stosowanie tego typu ekologicznych preparatów daje bowiem pewność, że plony nie będą skażone chemią.
Jak zrobić oprysk z oleju rzepakowego?
Oprysk z oleju rzepakowego jest bardzo prosty w przygotowaniu. Należy jednak bardzo uważnie przestrzegać proporcji, by nie dodać go za dużo. Chodzi o to, by pokryć rośliny ochronnym filtrem, ale jednocześnie im nie zaszkodzić. Oto jak przygotować skuteczny preparat:
- Do 8 l wody dodaj: 2 łyżki oleju rzepakowego, 3 łyżki proszku do pieczenia, 2 łyżki rozpuszczonego szarego mydła (opcjonalnie płynu do naczyń), 2 łyżki octu.
- Dokładnie wymieszaj składniki i wlej miksturę do pojemnika ze spryskiwaczem.
- Oprysk wykonuj wieczorem, w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień.
- Obficie spryskuj liście, aż preparat zacznie z nich ściekać.
- Pierwszy oprysk wykonaj wiosną, zaraz po pęknięciu pąków (temperatura musi przekraczać 10 stopni Celsjusza). W ten sposób zapobiegniesz wykluciu się larw z jaj złożonych w poprzednim sezonie.
- Kolejne opryski wykonuj, gdy tylko pojawią się szkodniki.
- Zużywaj od razu cały przygotowany oprysk z oleju rzepakowego. Nie przechowuj go do późniejszego wykorzystania.
Jakie rośliny spryskiwać tą miksturą?
Oprysk z oleju rzepakowego jest dość uniwersalnym preparatem. Możesz stosować go do ochrony drzew owocowych, takich jak: jabłonie, grusze, czereśnie i wiśnie. Doskonale sprawdzi się w przypadku krzewów owocowych oraz warzyw, w tym: ziemniaków, fasoli, szparagów, sałaty, buraków, marchwi, pomidorów, cebuli oraz porów. Oprysk możesz stosować również na zioła, np. pietruszkę, koperek, oregano, tymianek, bazylię, miętę, lubczyk czy tymianek.