PoradyLajfhakiZawsze zamykaj na noc drzwi do sypialni. Podziękujesz sobie w krytycznej sytuacji

Zawsze zamykaj na noc drzwi do sypialni. Podziękujesz sobie w krytycznej sytuacji

otwarte drzwi do sypialni, fot. Freepik
otwarte drzwi do sypialni, fot. Freepik
14.07.2023 10:48

Wydaje się, że nie ma nic złego w zostawianiu na noc otwartych drzwi do sypialni. Okazuje się, jednak, że może to mieć spore konsekwencje. Zobacz, dlaczego otwarte drzwi do sypialni to poważny błąd!

Jedni zamykają drzwi do sypialni na noc, inni zaś zostawiają je otwarte. Udowodniono, że nie jest to obojętne dla naszego organizmu!

Jak zadbać o higienę snu?

Nie bez kozery mówi się, że jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Warunki, w jakich zasypiamy mają ogromne znaczenie. Wpływają na kondycję naszego snu, samopoczucie oraz zdrowie. Dlatego zadbanie o takie kwestie, jak: odpowiednia temperatura w pokoju, dopływ światła, jakość materaca i pościeli oraz wywietrzenie pokoju - ma niebagatelne znaczenie. Ważne jest też to, aby dbać o regularne pory wstawania i zasypiania, aby nie rozregulować sobie organizmu. Dobrze jest też przed snem odłożyć telefon ze względu na negatywny wpływ światła niebieskiego. Nie powinno się też na noc jeść nic ciężkiego, ponieważ organizm będzie mocno obciążony i nie odpocznie w pełni. Okazuje się również, że poza powyższymi czynnikami, duże znaczenie ma też to, czy mamy otwarte drzwi do sypialni.

An old lock and knob on a white wooden door of the room under the lights
An old lock and knob on a white wooden door of the room under the lights

Dlaczego warto zamknąć drzwi do sypialni?

Powód, dla którego lepiej zamknąć drzwi do sypialni nie jest tak błahy, jak może się wydawać. I nie chodzi tutaj jedynie o cyrkulację powietrza w mieszkaniu, czy własny komfort. Mowa tu o bezpieczeństwie na wypadek pożaru mieszkania czy domu. Dlaczego? Ponieważ, kiedy (odpukać!) dojdzie do pożaru, drzwi będą stanowiły barierę dla ognia. W związku z tym płomieniom zajmie o wiele więcej czasu dostanie się do sypialni. Natomiast w przypadku otwartych drzwi, żywioł wtargnąłby do pomieszczenia w tempie ekspresowym. Co więcej zamknięte drzwi dadzą możliwość zorganizowania sobie ucieczki. Dodatkowo toksyczne substancje, uwalniane przez jego płomienie nie przedostaną się tak łatwo do wnętrza sypialni i nie spowodują wystąpienia trudności w oddychaniu. Dlatego, jeśli masz nawyk zostawiania drzwi na oścież, od dziś przestań to robić! Możesz sobie tym uratować życie.

A closeup shot of a gold door knob on a black door
A closeup shot of a gold door knob on a black door
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także