PoradyEgipski trik na upalne noce, który ma ponad 2 tys. lat! Klimatyzacja nie będzie potrzebna

Egipski trik na upalne noce, który ma ponad 2 tys. lat! Klimatyzacja nie będzie potrzebna

egipski patent na bezsenność, fot. Freepik
egipski patent na bezsenność, fot. Freepik
12.07.2023 11:06

Za dnia męczą nas upały, a gdy przychodzi pora na sen, dają o sobie znać tzw. tropikalne noce. Przez zbyt wysokie temperatury trudno jest zasnąć, a nawet gdy się to uda, jakość snu nie jest najlepsza. Aby poprawić komfort nocnego wypoczynku, wystarczy zastosować egipski patent na bezsenność.

Specjaliści uważają, że najlepsza temperatura do spania wynosi od 16 do 19 stopni Celsjusza. Gdy jest cieplej (co latem zdarza się dość często), mówimy o tropikalnych nocach. Najczęściej ich skutkami są problemy z zasypianiem oraz częste budzenie się. W efekcie rano jesteśmy niewyspani, mamy kiepskie samopoczucie oraz problemy z koncentracją. Rozwiązaniem, może być patent stosowany w Egipcie, gdzie wysokie temperatury są na porządku dziennym.

Jaki jest egipski patent na bezsenność w czasie upałów?

Szukając sposobów na przetrwanie letnich upałów, warto inspirować się patentami wykorzystywanymi w krajach, w których wysokie temperatury są normą. Ich mieszkańcy już dawno opracowali metody radzenia sobie ze skwarem za dnia, a także w nocy. Jeśli masz problemy z zasypianiem, wykorzystaj egipski patent na bezsenność. W tym pustynnym kraju panuje zwyczaj spania w mokrej pościeli. Zamiast kołdry czy koca najlepiej jest użyć cienkiego prześcieradła i przed zaśnięciem zwilżyć je wodą. Dzięki temu materiał będzie przyjemnie chłodził ciało i szybciej zaśniesz. Jeśli nie lubisz uczucia wilgoci na skórze, możesz rozwiesić mokre prześcieradło w oknie. Dzięki temu powietrze w sypialni będzie bardziej wilgotne, a ty odczujesz efekt chłodzenia.

Egipski patent na bezsenność działa cuda w czasie upałów. Fot. Getty Images
Egipski patent na bezsenność działa cuda w czasie upałów. Fot. Getty Images

Jak inaczej przetrwać upalne noce?

Egipski patent na bezsenność w czasie upałów nie jest jedyną sztuczką, którą warto zastosować, by się schłodzić. Przetrwanie gorących nocy ułatwią również inne triki.

  • Przed pójściem spać dobrze wywietrz sypialnię.
  • Weź chłodny prysznic. Jeśli nie przeszkadza ci uczucie wilgoci, nie wycieraj się i pozwól wodzie pozostać na skórze.
  • Ułóż materac na podłodze, jak robią Japończycy. Przy ziemi zawsze jest najchłodniej.
  • Kładź się na boku, by jak najmniejsza powierzchnia ciała stykała się z jego materacem. W ten sposób najcieplejsze miejsca (dolna część pleców i czoło) nie będą dodatkowo nagrzewać się przez kontakt z materiałem.
  • Śpij nago lub w piżamach z materiałów dobrze przepuszczających powietrze.
  • Stawiaj przy łóżku szklankę z wodą na wypadek, gdybyś w nocy był spragniony.

Jak walczyć z bezsennością?

Zasypianie (nie tylko w czasie upałów) ułatwia odpowiednia higiena snu. Staraj się kłaść do łóżka zawsze o tej samej porze. Regularność snu bardzo poprawia jego jakość. Przed snem nie jedz tłustych posiłków i nie pij alkoholu. Zrezygnuj też z rozrywek, które działają pobudzająco np. oglądania filmów akcji, grania w gry czy przeglądania smartfona. Zadbaj o to, by łóżko było ładnie pościelone, a sypialnia porządnie wywietrzona. To wszystko sprawi, że łatwiej zaśniesz.

Egipski patent na bezsenność to nie wszystko. Zadbaj o higienę snu. Fot. Freepik
Egipski patent na bezsenność to nie wszystko. Zadbaj o higienę snu. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także