PoradyLajfhakiOtwórz okna i przesuń zasuwkę. Zapomnisz o wilgoci na szybach

Otwórz okna i przesuń zasuwkę. Zapomnisz o wilgoci na szybach

Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
01.10.2023 08:53

Wilgoć na oknach nie oznacza nic dobrego. To znak, że w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność, a stąd już tylko krok do pojawienia się grzyba na ścianach. Wyjaśniamy, jak tego uniknąć.

Jesienią i zimą, zaraz po wstaniu z łóżka, można zauważyć, że na oknach osadziły się kropelki wody. Jeżeli ten incydent miał miejsca raz lub dwa, nie ma się czym martwic. Jeśli jednak powtarza się cyklicznie, trzeba mieć się na baczności. To znak, że w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność, a wentylacja nie działa tak jak powinna.

Wilgoć na oknach — skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

To zjawisko ma swoje specjalne określenie, które nazywa się zbieraniem punktu rosy. Jest to spowodowane dużą różnicą temperatur pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną stroną okna. Wilgotne powietrze kondensuje się na oknach, sprawiając, że pojawia się na nich woda. To niejedyny powód, przez który tak się dzieje. Zdarza się, że woda zbiera się też w środku okien. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy są nieszczelne okna. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem. Jeśli konsultacja nie będzie konieczna, kłopot ze zbieraniem się wody na oknach można rozwiązać samodzielnie. Jak to zrobić? Zacznij od sprawdzenia kratek wentylacyjnych. Powinny być czyste i niezakurzone, bowiem tylko w ten sposób powietrze ma szansę przepłynąć przez wentylację.

Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock

Zmień tryb w oknach. Tak unikniesz nadmiaru wilgoci

Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Przed wyjściem z domu uchyl okna w każdym pomieszczeniu, nie zapominając otworzyć przy tym wszystkich drzwi (oczywiście nie tych wejściowych). Tak zmniejszysz wilgotność w mieszkaniu. Warto zainwestować też w pochłaniacz wilgoci. Kupisz go w każdym sklepie budowlanym czy przez internet. W ramach okien PCV znajduje się specjalny zamek, który umożliwia zmianę trybu z zimowego na letni. W trybie zimowym okna są całkowicie szczelne, a w letnim przepływa przez nie więcej powietrza. Jeśli chcesz poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu, dostosuj tryb do panującej pory roku. Jak znaleźć zamek? Otwórz okno na oścież. W ramie zauważysz niewielką ramkę, w której to znajduje się skromnych rozmiarów bolec lub rolka. Wystarczy, że obrócisz ją na drugą stronę, a zmienisz tryb w oknach.

Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także