PoradyLajfhakiOwiń w to trampki i wstaw do pralki, a będą białe i czyste jak nowe

Owiń w to trampki i wstaw do pralki, a będą białe i czyste jak nowe

Jak wyprać białe trampki w pralce? fot. genialne.pl
Jak wyprać białe trampki w pralce? fot. genialne.pl
18.09.2023 15:28

Białe trampki jak najbardziej można wyprać w pralce, lecz nie wystarczy zwykłe wrzucenie do bębna i nastawienie programu. Jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób, nasze obuwie może nieodwracalnie się zniszczyć, a tego przecież nikt nie chce.

Jasne buty to coś, co każdy z nas powinien mieć w swojej szafie. Pasują do wielu stylizacji, można je ubierać do sukienek, dresów czy eleganckich spodni. Mają jednak jedną zasadniczą wadę — brudzą się w ekspresowym tempie. Pod koniec lata nasze trampki wymagają solidnego odświeżenia. Można je przeprowadzić w pralce, lecz trzeba znać kilka zasad, by ich nie zniszczyć.

Białe buty, czyli ponadczasowy dodatek

Każdy z nas powinien mieć w swojej szafie białe buty. Jest to taki dodatek, który nigdy nie wyjdzie z mody, a stylizacja z jego udziałem zawsze wygląda dobrze. Dbaj o ich kondycję, gdyż brudne trampki nie sprawiają dobrego wrażenia o właścicielu. Przecieraj je po każdym spacerze, a raz na jakiś czas rób dokładną renowację obuwia. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję czyszczenia, dzięki której pozbędziesz się zacieków, żółtych plam i brudu.

Jak wyprać białe trampki w pralce? fot. Freepik
Jak wyprać białe trampki w pralce? fot. Freepik

Jak wyprać białe trampki w pralce?

Przed wstawieniem butów do pralki musisz wyciągnąć sznurówki (o ile je mają), a także luźną wkładkę wewnątrz buta. Te dwie rzeczy pierzemy osobno w rękach, gdyż pralka może je zniszczyć i zniekształcić. Następnie otrzepujemy podeszwy z piasku, błota i grubszych zabrudzeń. Do wnętrza pralki wkładamy ręczniki, by w trakcie prania buty nie obijały się o ścianki. Dobrze również wstawić je do poszewki na poduszkę, która je ochroni. Ustaw program o możliwie najniższej temperaturze i dolej środek myjący do przegrody w pralce. Zrezygnuj z wirowania, a buty susz w przewiewnym miejscu, lecz nie wystawiaj ich bezpośrednio na promienie słoneczne. Jeśli zauważysz, że twoja podeszwa nie jest już tak biała, jest sposób, by ją wybielić. Suche buty należy obkleić taśmą malarską, w taki sposób by jedynie podeszwa była na zewnątrz. Smarujemy ją rozjaśniaczem do włosów i wystawiamy na słońce. Po kilku godzinach ścieramy nadmiar produktu, a buty są odświeżone.

Jak wyprać białe trampki w pralce? fot. Freepik
Jak wyprać białe trampki w pralce? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także