Oxytree - drzewo, które pochłania nawet 10 razy więcej dwutlenku węgla, niż gatunki rodzime

drzewo tlenowe w ogrodzie, fot. gettyimages
drzewo tlenowe w ogrodzie, fot. gettyimages

21.05.2023 08:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drzewo tlenowe w ogrodzie to doskonały patent na to, aby zacienić zbyt nasłonecznioną oraz otwartą przestrzeń. Ta roślina robi furorę.

Pod zagadkową nazwą drzewo tlenowe kryje się krzyżówka dwóch drzew: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Za stworzenie tej hybrydy odpowiada firma z Hiszpanii. Powstałe w ten sposób oxytree jest super rośliną.

Jakie właściwości ma drzewo tlenowe?

Okazuje się, że oxytree pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla. Szacuje się, że nawet 10 razy więcej, niż nasze rodzime drzewa. Co więcej, bardzo szybko rośnie. W ciągu roku jego pień może wydłużyć się o ok. 3 cm. W związku z tym zakładane są plantacje drzew tlenowych, które przeznacza się później do wycinki (na drewno). Roślina ma wysmukły, szary i gładki pień. Wytwarza pokaźny system korzeniowy, który sięga do głębokości 9 metrów. Cechą charakterystyczną drzewa są jego liście. Mają sercowaty kształt i dość duży pokrój. Ich długość przekracza 30 cm. Są ciemnozielone oraz skórzaste. Jednak za prawdziwą ozdobę drzewa tlenowego uznaje się kwiaty. One pojawiają się w maju. Olśniewają jasnofioletową barwą oraz dzwonkowatym i wydłużonym kształtem.

drzewo tlenowe w ogrodzie, fot. gettyimages
drzewo tlenowe w ogrodzie, fot. gettyimages

Jak należy uprawiać drzewo tlenowe?

Drzewo tlenowe idealnie nadaje się do posadzenia w ogrodzie. Możesz postawić na jedną sztukę lub zrobić z nich szpaler. One zagwarantują sporą dawkę cienia, a także tlenu. Roślina jest mrozoodporna. Najlepszy czas na sadzenie oxytree to maj oraz czerwiec. Drzewo nie jest wymagające. Rozwija się dobrze na glebach o pH 5,0-8,9. Dodatkowo zaadoptuje się także w ziemi lekkiej, mało zasobnej w składniki odżywcze, a nawet kamienistej. Jednak nie lubi terenów podmokłych, a także kwaśnych (wówczas najpierw trzeba przeprowadzić wapnowanie). Dla drzewa tlenowego wybierz stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne oraz ciepłe. Na początku konieczne jest jego nawadnianie. Natomiast 2-3 razu w roku wspomagaj drzewo nawozami. Wiosną dostarcz mu porcji azotu, a latem - fosforu i potasu. W przypadku drzewa tlenowego ważną rzeczą jest przycinanie. Jeśli chcesz, aby było smukłe oraz wysokie, to przycinaj pędy boczne. Jeśli tego nie zrobisz, to roślina zyska rozłożysty pokrój.

drzewo tlenowe w ogrodzie, fot. gettyimages
drzewo tlenowe w ogrodzie, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także